[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 18 czerwca 2010 r. (IBPP3/443-387/09/PH).[/b]

Spółka ustaliła z kontrahentem, że od kolejnego miesiąca kalendarzowego faktury dla tego kontrahenta będą wystawiane i przechowywane w formie elektronicznej. Jednak z uwagi na to, że system informatyczny używany na potrzeby wystawiania e-faktur (system wymiany danych elektronicznych EDI) nie pozwala na wygenerowanie w nim faktur korygujących, pojawiła się wątpliwość, czy możliwe jest wystawianie korekt w formie papierowej.

Spółka dodała, że system informatyczny nie pozwala również jej kontrahentowi na przetworzenie faktury korygującej w formie elektronicznej.

Jej zdaniem stałe ograniczenie systemu informatycznego, który nie przewiduje możliwości wystawiania i przesyłania faktur korygujących lub duplikatów w formie elektronicznej, jest przeszkodą techniczną w rozumieniu § 5 ust. 2 rozporządzenia regulującego zasady wystawiania e-faktur. W takiej sytuacji dopuszczalne jest zatem wystawianie tradycyjnych (tj. papierowych) faktur korygujących oraz duplikatów faktur do faktur wystawianych i przesłanych drogą elektroniczną.

Izba zgodziła się z tym, przypominając, że zgodnie z rozporządzeniem, gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesłanie dokumentu w formie elektronicznej, podatnik wystawia fakturę korygującą lub duplikat w formie papierowej, zamieszczając na nim adnotację, że dotyczy on faktury wystawionej w formie elektronicznej.

[i]Autorka jest konsultantką w Zespole Zarządzania Wiedzą PricewaterhouseCoopers[/i]

[ramka][b]Komentuje Katarzyna Antoniak, konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers[/b]

Od 4 sierpnia 2005 r. podatnicy VAT mają możliwość wystawiania i odbierania faktur w formie elektronicznej. Jednak możliwość elektronicznego fakturowania budzi często wątpliwości interpretacyjne. Zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów w sprawie wystawiania faktur w formie elektronicznej tylko w wyjątkowych przypadkach podatnicy korzystający z e-fakturowania mogą wystawiać faktury korygujące w formie papierowej.

Jest to dopuszczalne, gdy wystawienie ich w formie elektronicznej jest niemożliwe ze względu na wystąpienie przeszkód formalnych lub technicznych. Taka regulacja jest źródłem wielu problemów, co znalazło odzwierciedlenie w licznych niekorzystnych dla podatników interpretacjach podatkowych.

Organy skarbowe często kwestionowały prawo do wystawiania faktur korygujących do e-faktur w formie papierowej, argumentując to tym, że zgodnie z wykładnią przepisów rozporządzenia podatnik może wystawić fakturę korygującą w formie innej niż elektroniczna tylko w sytuacjach nadzwyczajnych i jednorazowych, np. na skutek awarii systemu informatycznego. Natomiast stałe ograniczenia systemu w zakresie wstawiania faktur korygujących w formie elektronicznej nie są przesłanką zastosowania § 5 ust. 2.

Omawiana korzystna [b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach jest konsekwencją wyroku WSA w Krakowie z 15 stycznia 2010 r. (I SA/Kr 1642/09)[/b], który uchylił pierwotną, negatywną interpretację. Wskazany wyrok jest jednym z wielu orzeczeń kwestionujących biurokratyczne wymogi nakładane przez organy podatkowe, dzięki czemu można już mówić o utrwalonej linii orzeczniczej sądów w tym zakresie.

Podstawowym zarzutem kierowanym pod adresem organów jest pomijanie przez nie wykładni przepisów wspólnotowych, które nie nakładają żadnych konkretnych wymogów co do wystawiania faktur korygujących. W ich świetle fakturą korygującą może być dowolny dokument lub nota, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny.

Dyrektywa wręcz jednoznacznie stwierdza, że forma dokumentu nie może mieć znaczenia dla oceny, czy jest on fakturą korygującą, czy nie. Zatem stosując wykładnię przepisów wspólnotowych i biorąc pod uwagę to, że uwzględniono je w przepisach krajowych, również ograniczenia systemu informatycznego o charakterze stałym powinny uzasadniać wystawianie faktur korygujących w formie papierowej.[/ramka]