Otrzymywanie i wystawianie faktur w walutach obcych to dla polskich przedsiębiorców już właściwie codzienność. I to nie tylko w transakcjach z kontrahentami zagranicznymi, ale też powoli z krajowymi.
[b]Od 24 stycznia 2009 r. zmieniły się bowiem regulacje dotyczące zawierania umów i fakturowania, dzięki czemu możliwe są rozliczenia pomiędzy krajowymi firmami w walutach obcych, bez konieczności uzyskiwania indywidualnych zezwoleń dewizowych.[/b]
[srodtytul]Należny podatek zawsze w złotych[/srodtytul]
Choć faktura może być w walucie innej niż polska, to zgodnie z przepisami o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]VAT[/link] podatnik powinien wykazać na niej kwotę podatku w złotych.
Przy pojedynczej niewielkiej transakcji błędne przeliczenie kursu nie powinno rodzić istotnych konsekwencji podatkowych, jednak nie warto bagatelizować tej kwestii, bo powtarzalność błędu może już mieć poważniejsze skutki finansowe.
[srodtytul]Jaki kurs przy sprzedaży...[/srodtytul]
Zasady przeliczania waluty obcej na złote zawiera od 1 grudnia 2008 r. art. 31a ustawy o VAT. Warto o tym pamiętać, szczególnie że obecne zasady są inne niż poprzednio obowiązujące.
Zgodnie z nimi przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.
Jeśli jednak na mocy przepisów o VAT podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, wówczas przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
[srodtytul]...a jaki przy zakupie zagranicznych usług[/srodtytul]
Te zasady mają zastosowanie również do przeliczania walut obcych na fakturach od zagranicznych kontrahentów. W razie zakupu usług powstaje jednak pytanie: czy do przeliczania walut należy brać pod uwagę fakturę wystawioną przez zagranicznego usługodawcę, jeśli jest wystawiona w terminie, czy fakturę wewnętrzną wystawioną przez polskiego usługobiorcę, dokumentującą naliczenie VAT od importu usług?
Organy podatkowe wydają różne interpretacje. Na przykład w piśmie z 14 listopada 2008 r. [b](IPPP2/443-1553/08-2/KK)[/b], dotyczącym momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług, Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła, że w praktyce decydujący jest moment wystawienia faktury wewnętrznej, o ile jest ona wystawiona w terminie, czyli w ciągu siedmiu dni od dnia wykonania usługi. Jeżeli nie, to obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania usługi, a termin wystawienia faktury przez usługodawcę nie ma żadnego znaczenia.
Z kolei w [b]interpretacji z 21 lipca 2009 r. (IPPP2/443-585/09-2/AS)[/b], dotyczącej przeliczania walut w przypadku importu usług, ta sama izba zajęła odmienne stanowisko.
[wyimek]Regułą jest, że dla celów VAT walutę obcą przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego[/wyimek]
Stwierdziła, że w tej sprawie istotny będzie dzień wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta. Co do faktury wewnętrznej podkreśliła, że może być ona wystawiona zbiorczo i dokumentować łącznie wszystkie czynności importu usług w jednym okresie rozliczeniowym. Innymi słowy, zgodnie z tą interpretacją, należy przeliczać kursy biorąc pod uwagę faktury wystawione przez zagranicznych usługodawców, jeśli są one wystawione w terminie. Moim zdaniem to stanowisko zasługuje na akceptację.
[srodtytul]Co z fakturami korygującymi[/srodtytul]
Osobny problem to kwestia przeliczania walut obcych w wypadku faktur korygujących. Pojawia się pytanie, czy do faktury korygującej należy zastosować kurs z faktury pierwotnej, czy kurs bieżący?
Wydaje się, że właściwy będzie kurs z faktury pierwotnej. Znajduje to potwierdzenie m.in. w [b]wyroku NSA z 22 lutego 2007 r. (I FSK 47/06).[/b] Choć orzeczenie to dotyczyło starego stanu prawnego, zachowuje aktualność.
[i]Autorka jest doradcą podatkowym, menedżerem VAT w Deloitte[/i]