Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu wykonywania kontroli przesyłek w obrocie pocztowym. Do tej pory kwestie te były regulowane jedynie w art. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C4A1572A0A5B453437327B495F16287C?id=174248]ustawy o Służbie Celnej[/link].
Procedura będzie w szczególności polegała na kontroli dokumentów towarzyszących przesyłce, rewizji i pobraniu próbek towarów lub wyrobów. Sposób jej wykonywania będzie zależał od tego, dokąd ma trafić przesyłka. Mianowicie, czy jest wprowadzana (wyprowadzana) na obszar celny Wspólnoty, przemieszczana między Polską a innym krajem UE, czy też jest przemieszczana w kraju i zawiera wyroby akcyzowe.
W pierwszym wypadku kontrola będzie wykonywana na ogólnych zasadach przewidzianych przepisami prawa celnego. W drugim będzie się sprowadzała do ustalenia, czy nie zostały naruszone przepisy dotyczące zakazów lub ograniczeń pozataryfowych. Trzecim zaś jej celem będzie ustalenie, czy nie zostały naruszone przepisy dotyczące wyrobów akcyzowych.
Zgodnie z propozycją MF celnicy będą typować przesyłki do kontroli, uwzględniając analizę ryzyka lub wyniki kontroli dokumentów. Przepisy, które zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, przewidują również oznakowanie przesyłek po zrewidowaniu okrągłą pieczęcią "PolskaCło"