[b]Spółka cywilna, której wspólnikami są małżonkowie (wspólność majątkowa), posiada magazyn wraz z gruntem. Jeden z małżonków prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. W magazynie wybudował biuro, chce też postawić nową chłodnię na gruntach należących do spółki. Czy spółka powinna wystawiać faktury za najem (dzierżawę) magazynu i gruntów, skoro współwłaścicielem nieruchomości jest jeden ze wspólników? Jak to potraktować podatkowo?[/b]

[i][b]Odpowiada Magdalena Korba, konsultant w firmie KPT Doradcy Podatkowi sp. z o.o.:[/b][/i]

Zgodnie z ustawą o VAT osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności są podatnikami VAT. Z kolei działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców. Obejmuje ona również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Biorąc pod uwagę wspomniane przepisy, nie powinien mieć znaczenia fakt, czy osoby wykonujące działalność są małżeństwem. Na gruncie ustawy o VAT osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą oraz spółka cywilna, w której jest ona jednocześnie wspólnikiem, stanowią odrębne podmioty również na gruncie przepisów ustawy o VAT.

W rezultacie ich działalność podlega odrębnie opodatkowaniu VAT.

[b]W przypadku opisanym w pytaniu spółka cywilna jest właścicielem gruntu oraz magazynu, z których korzysta jeden ze wspólników w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Sytuacja ta może być traktowana jako świadczenie przez spółkę cywilną usług najmu lub dzierżawy na rzecz podmiotu trzeciego (fakt, że jest on wspólnikiem, nie ma w tym wypadku znaczenia), w związku z czym będzie podlegać opodatkowaniu VAT. [/b] Kwalifikacja świadczenia jako usług najmu będzie skutkować dla spółki cywilnej obowiązkiem wystawienia z tego tytułu faktury i odprowadzenia VAT do urzędu. Należy przy tym pamiętać, że obowiązek podatkowy z tytułu usług najmu i dzierżawy powstaje zgodnie z zasadą szczególną w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Jednocześnie, jeżeli nabywca usług (będący jednocześnie wspólnikiem) jest podatnikiem VAT i wykorzystuje wynajmowaną powierzchnię do wykonywania działalności opodatkowanej tym podatkiem, będzie miał, co do zasady, prawo do odliczenia podatku wynikającego z tej faktury.