Obowiązek zapłaty podatku ciążyć będzie na właścicielu nieruchomości, a nie jej użytkowniku.
Zgodnie z art. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0B40776B2575B648B73872BBCF0535F2?id=182297]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
3) użytkownikami wieczystymi gruntów,
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych (dawniej Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa) lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego.
Jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym.
Posiadacz samoistny to osoba, która rzeczą faktycznie włada jak właściciel. Zazwyczaj jest to właściciel rzeczy, ale możliwe są także inne przypadki.
Posiadacza samoistnego należy odróżnić od posiadacza zależnego, przez którego rozumie się osobę, która włada cudzą rzeczą i jest podporządkowana posiadaczowi samoistnemu na podstawie stosunku prawnego uprawniającego ją do władania rzeczą. Posiadaczem zależnym będzie: użytkownik (na podstawie użytkowania), najemca (na podstawie najmu), dzierżawca (na podstawie dzierżawy), zastawnik (na podstawie zastawu) itp.
Z tego wynika, że jeżeli nieruchomość jest własnością osoby fizycznej, to ciąży na niej obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości, nawet jeśli faktycznym użytkownikiem jest inny podmiot. Osoba prawna użytkuje zapewne tę nieruchomość na podstawie zawartej umowy, a tym samym jest posiadaczem zależnym. Jedynie gdyby była ona posiadaczem samoistnym, ciążyłby na niej obowiązek podatkowy.
[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]