W sytuacji opisanej w pytaniu, gdy firma niemiecka przyjechała do Polski wraz z częściami zamiennymi i naprawiała maszynę podatnika VAT, wyświadczyła dla niego usługę na ruchomym majątku rzeczowym.
Mamy tu więc do czynienia z importem takiej usługi. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=461CD96BA579930E6DC3A9F590DEA682?id=172827]ustawy o VAT[/link] przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.
Ten z kolei przepis mówi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
W świetle art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) miejscem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone (z zastrzeżeniem art. 28, niedotyczącym jednak sytuacji opisanej w pytaniu). W tym wypadku będzie to teren naszego kraju.
[b]Usługa będzie zatem opodatkowana w Polsce, natomiast obowiązkiem czytelnika jako podatnika zobowiązanego do rozliczenia podatku będzie naliczenie od niej VAT na podstawie obowiązującej stawki.[/b]
Dodajmy, że zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT [b]kwota podatku należnego od importu usług będzie jednocześnie kwotą podatku naliczonego[/b] (z zastrzeżeniem ust. 3 – 7). Ponadto na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 prawo do odliczenia powstaje w tym wypadku w rozliczeniu za okres, w którym u nabywcy usług powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym.
[i]Marcel Kos, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]