Od 1 lipca 2009 r. zaczynają bowiem obowiązywać przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1875/2006 z 18 grudnia 2006 r. zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (DzUrz L 360 z 19 grudnia 2006). To za ich sprawą [b]organy celne nie będą już przyjmowały zgłoszeń wywozowych składanych na kartach 1, 2, 3 SAD lub przesyłanych do systemu CELINA[/b], z wyjątkiem ściśle określonych przypadków.

[srodtytul]Obowiązki przedsiębiorcy[/srodtytul]

Szczegółowe informacje dotyczące nowych obowiązków przedsiębiorcy znajdą na stronach internetowych resortu finansów w specjalnie wydanym komunikacie. Wynika z niego, że elektroniczne zgłoszenie wywozowe, w formie komunikatu IE 515 opatrzonego kluczem do bezpiecznej transmisji danych,[b] może być przesłane do systemu ECS za pomocą strony WWW, poczty elektronicznej lub z wykorzystaniem interfejsu niewizualnego.[/b] W ściśle określonych przypadkach będzie można jednak nadal składać zgłoszenia celne w formie papierowej. Zgłoszenia takie składane będą tylko:

- przez podróżnych, którzy nie posiadają dostępu do systemu teleinformatycznego,

- w przypadku awarii systemu ECS w urzędzie celnym wywozu,

- za zgodą heldeskECS, w przypadku awarii aplikacji lub sieci po stronie zgłaszającego.

Zgłoszenia w formie papierowej składane na kartach 1, 2, 3 SAD mogą być uzupełnione o komunikat xml (SAD2) przesłany do systemu CELINA albo dostarczony do urzędu celnego wywozu na zewnętrznym nośniku danych.

[srodtytul]Przekazywanie danych[/srodtytul]

Z informacji podanych przez Ministerstwo Finansów wynika ponadto, że do czasu uruchomienia odpowiedniej funkcjonalności w systemie ECS (co jest planowane na pierwszy kwartał 2010 r.) wywozowe zgłoszenia niekompletne i zgłoszenia uproszczone będą rejestrowane w systemie CELINA według dotychczasowych zasad.

Zgłoszenia wywozowe składane poza systemem ECS w innych niż wspomniane tu przypadkach nie będą przyjmowane przez organy celne.

Zmienione zasady dotyczą również obowiązku deklarowania danych bezpieczeństwa i ochrony w zgłoszeniu wywozowym oraz w wywozowej deklaracji skróconej. Resort przypomniał w komunikacie, że specyfikacja techniczna określająca nowe funkcjonalności w ramach ECS2 dla obsługi zgłoszenia wywozowego rozszerzonego o dane bezpieczeństwa i ochrony dostępna jest pod adresem: [link=http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=699&id=163090]http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=699&id=163090[/link].

[srodtytul]Okresy przejściowe [/srodtytul]

Resort poinformował w komunikacie, że z uwagi na postulaty przedsiębiorców i administracji celnych, by wydłużyć czas potrzebny na pełne wdrożenie drugiej fazy ECS Komisja Europejska wprowadziła możliwość zastosowania przez kraje członkowskie Unii okresu przejściowego dla wdrożenia funkcjonalności pozwalającej na obsługę wywozowej deklaracji skróconej w systemie ECS, najpóźniej do 31 grudnia 2010 r. W tym czasie zawieszony będzie obowiązek przesyłania do systemu ECS wywozowych deklaracji skróconych.

Wprowadzenie okresu przejściowego dla wywozowej deklaracji skróconej nie oznacza jednak, że towary, dla wyprowadzenia których nie jest wymagane zgłoszenie wywozowe, nie będą objęte analizą ryzyka dla celów ochrony i bezpieczeństwa. [b]Organy celne będą dokonywały takiej analizy w momencie przedstawienia towarów w urzędzie wyprowadzenia, na podstawie dostępnych dokumentów.[/b]

Polska będzie korzystała z okresu przejściowego dla wdrożenia obsługi wywozowej deklaracji skróconej w systemie ECS.

Specyfikacja techniczna określająca nowe funkcjonalności w ramach ECS 2 dla obsługi wywozowej deklaracji skróconej dostępna jest pod adresem: [link=http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=699&id=163090]http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=2&dzial=699&id=163090[/link].

[ramka][b]Uwaga [/b]

Warto pamiętać, że od 1 lipca dane bezpieczeństwa właściwe dla wywozowej deklaracji skróconej będą mogły być składane w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu NCTS (w tych przypadkach, gdy towary wyprowadzane z obszaru celnego Wspólnoty nie są objęte zgłoszeniem wywozowym, ale składane jest zgłoszenie tranzytowe). [/ramka]