[b]– Mamy odbiorców, którzy kupują nasze towary co kilka lub kilkanaście dni. Czy możemy wystawiać im faktury raz na tydzień (np. w piątek), jeżeli pod tymi fakturami byłyby podpięte dowody WZ np. z poniedziałku, środy, piątku? Jeżeli tak, to z jakiego dnia wstawić datę sprzedaży? Czy miałaby to być data wystawienia pierwszego WZ, czy ostatniego z danego tygodnia? Czy aby zastosować takie fakturowanie, musiałaby być zawarta stosowna umowa z klientem? Jak często trzeba sprzedawać towary, aby można było mówić, że jest to sprzedaż ciągła, i można wystawić fakturę na koniec danego miesiąca?[/b] – pyta czytelnik DF.

W mojej ocenie nie ma przeszkód, aby jedną fakturą dokumentować sprzedaż towarów z kilku dni, np. z ostatnich siedmiu. Uważam też, że w tej sytuacji możliwe jest zawarcie z klientami umów o dostarczanie towarów (według dyspozycji klienta) w danym okresie i na tej podstawie uznawanie sprzedaży na ich rzecz za „sprzedaż o charakterze ciągłym”.

[srodtytul]Faktura w ciągu tygodnia[/srodtytul]

Faktury wystawia się, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=799685273A136BBEA421705690EC1831?id=291169]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r., DzU nr 212, poz. 1337[/link]). Jednocześnie przepisy nie zakazują dokumentowania jedną fakturą dostaw wielu towarów. W konsekwencji nie ma moim zdaniem przeszkód, aby jedną fakturą dokumentować sprzedaż towarów z kilku dni, np. z ostatnich siedmiu (dokumentując w ten sposób sprzedaż z dłuższego okresu, można naruszyć termin wystawienia faktury). Taki sposób fakturowania nie wymaga zgody klienta ani zawarcia z nim stosownej umowy.

Nie ma też potrzeby dołączania do faktury dokumentów WZ (chociaż, rzecz jasna, nie ma ku temu przeszkód). Pamiętać jednak należy o obowiązku wskazywania na fakturach daty sprzedaży, jeśli jest ona inna niż data wystawienia faktury (§ 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia). W konsekwencji faktury dokumentujące sprzedaż z kilku dni powinny wyraźnie wskazywać kilka dat sprzedaży w taki sposób, aby jednoznacznie z treści faktury wynikała data sprzedaży poszczególnych towarów.

[srodtytul]Sprzedaż o charakterze ciągłym[/srodtytul]

W wypadku sprzedaży o charakterze ciągłym możliwe jest wystawianie faktur raz na miesiąc, w terminie do siódmego dnia następnego miesiąca (§ 9 ust. 2 rozporządzenia). Są jednak wątpliwości co do tego, jaka sprzedaż jest „sprzedażą o charakterze ciągłym”. Przyjmuje się z reguły, że jest nią nie tylko świadczenie usług o charakterze ciągłym, ale również świadczenia polegające na stałym i powtarzalnym zachowaniu strony zobowiązanej do świadczenia (tak [b]Izba Skarbowa w Katowicach w piśmie z 27 lutego 2004 r., 2472PP-443/397/4/2004/ BKJ[/b]). Przykładem może być sprzedaż towarów przez magazyn znajdujący się u klienta, który sam pobiera z niego towary.

[srodtytul]Na podstawie umowy[/srodtytul]

Jeśli chodzi o systematyczne dostawy towarów na podstawie umowy o dokonywanie takich dostaw, to niektóre organy podatkowe nie chcą uznawać ich za sprzedaż o charakterze ciągłym (zob. np. [b]postanowienie Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z 30 listopada 2005 r., PSUS/PPOI-443/345/05/MS[/b]). Inne natomiast się na to zgadzają (zob.[b] postanowienie Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego z 28 maja 2007 r., PP II 443/1/117/ 50770/07[/b], będące odpowiedzią na pytanie podatnika, który wydawał klientowi towary od dziewięciu do 14 razy w miesiącu).

W mojej ocenie, w sytuacji przedstawionej przez czytelnika, możliwe jest zawarcie z klientami umów o dostarczanie towarów (według dyspozycji klienta) w danym okresie i na tej podstawie uznawanie sprzedaży na ich rzecz za sprzedaż o charakterze ciągłym. Decydując się na to, należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnym (choć niewielkim) ryzykiem.

[i]Autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]