[b]Tak stwierdził WSA w Szczecinie 14 listopada 2008 r. (I SA/Sz 454/08).[/b]
Spór z fiskusem dotyczył obciążenia podatkiem od nieruchomości przykrycia namiotowego wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej w okresie 1 czerwca – 31 września 2006 r. Organy podatkowe odmawiały wszczęcia postępowania, kwestionując właścicielskie uprawnienia podatnika. W wyniku skargi do szczecińskiego WSA organy podatkowe wszczęły postępowanie, umarzając je następnie jako bezprzedmiotowe.
Sprawa trafiła ponownie do szczecińskiego WSA. Sąd uznał, że rozstrzygnięcie organów podatkowych jest prawidłowe, aczkolwiek ma błędne uzasadnienie. Art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczęto jej użytkowanie. Jeżeli zatem tymczasowy obiekt budowlany istniał tylko kilka miesięcy w roku, to obowiązek podatkowy nie powstał w ogóle. Z tego powodu postępowanie podatkowe należało umorzyć.
[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Justyna Bielik, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]
Podatkiem od nieruchomości opodatkowane są grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W omawianym orzeczeniu przedmiotem opodatkowania miała być budowla. Jest to obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego niebędący budynkiem. Niewątpliwie przykrycie namiotowe, jako obiekt, który nie jest trwale związany z gruntem, może być sklasyfikowany jako budowla. Przeszkodą do opodatkowania była jego tymczasowość.
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje co do zasady od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające jego powstanie. Jeżeli natomiast okolicznością, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli, powstaje on z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowla została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli lub jej części przed jej ostatecznym wykończeniem. Jeżeli zatem np. zaczęliśmy użytkować obiekt handlowy 1 czerwca 2008 r., to obowiązek podatkowy powstał 1 stycznia 2009 r.
W przypadku budowli tymczasowych, istniejących i wykorzystywanych tylko przez część roku (dotyczy to w szczególności sezonu wakacyjnego), obowiązek podatkowy nie powstanie. Nie można bowiem opodatkować budowli, która w teoretycznej chwili powstania obowiązku podatkowego nie istnieje. Jeżeli zatem w postępowaniu dotyczącym złożonej przez osobę fizyczną informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych ustalono, że zgłoszona budowla jest obiektem tymczasowym, w stosunku do którego obowiązek w podatku od nieruchomości nie powstanie, postępowanie należało umorzyć.[/ramka]