[b]Rz: Zmienione przepisy wydłużyły do trzech miesięcy możliwość odliczenia podatku naliczonego. Kiedy firma może odliczyć VAT, jeśli fakturę otrzyma w styczniu, a towar – w lutym? [/b]

Niestety, ustawa nadal wymaga prawa do dysponowania towarem jak właściciel, chyba że zgodnie z warunkami dostawy już w styczniu – kiedy towar opuszcza magazyn sprzedawcy – państwa firma bierze na siebie ryzyko związane z tym towarem. W takim wypadku faktycznie można zabiegać o odliczenie podatku naliczonego już w deklaracji za styczeń. Jeśli natomiast ryzyko związane z towarem przechodzi na nabywcę dopiero z chwilą, gdy towar trafi do jego magazynu, to niestety podatek naliczony firma będzie mogła odliczyć dopiero w deklaracji za luty, chyba że podatnik otrzyma towar do 25 lutego, tj. przed złożeniem deklaracji za styczeń. Wtedy może dokonać odliczenia w deklaracji styczniowej.

[b]Czy mały podatnik, który w trakcie roku podatkowego traci status małego podatnika, a w dalszym ciągu chciałby kwartalnie rozliczać się z urzędem skarbowym, może nadal automatycznie wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości jednej trzeciej należnego zobowiązania za poprzednie okresy rozliczeniowe? Czy musi o tym zawiadomić urząd skarbowy?[/b] Uważam, że trzeba zawiadomić urząd skarbowym zarówno o tym, że utraciliśmy status małego podatnika, jak i o tym, że zamierzamy rozliczać się kwartalnie. Co ważne, w tym drugim wypadku urząd trzeba powiadomić do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, od którego zamierzamy się rozliczać kwartalnie.

[b]Czy 25-dniowy termin na zwrot podatku nadal istnieje?[/b]

[b]Tak.[/b] Oczywiście pod warunkiem zapłacenia wszystkich faktur. Podstawowym terminem na zwrot jest natomiast 60 dni (do niedawna – 180). Dla firm, które w okresie rozliczeniowym nie miały czynności opodatkowanych, ustawa przewiduje zwrot w ciągu 180 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Ci, którzy będą chcieli skrócić czas oczekiwania na zwrot podatku do 60 dni, będą musieli złożyć zabezpieczenie majątkowe. Nie ma w przepisach natomiast mowy o składaniu kaucji gwarancyjnej, która zniknęła już z ustawy.

[b]Nie rozumiem nowych zasad korygowania faktur. Czy jeśli wystawiam korektę faktury 30 stycznia, a kontrahent potwierdzi jej otrzymanie 8 lutego, to mogę obniżyć należny VAT za styczeń? [/b]

Problem polega na tym, że nowy przepis dotyczący faktur korygujących, czyli art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, został sformułowany w sposób bardzo nieszczęśliwy. Ponieważ od 1 grudnia br. istotne jest nie tylko to, kiedy dostanie pani od kontrahenta potwierdzenie, że otrzymał daną korektę faktury, ale i to, kiedy otrzymał on tę fakturę. Przepis pozwala bowiem na pomniejszenie podatku należnego tylko wówczas, gdy nabywca towaru lub usługi dostanie korektę faktury za dany okres rozliczeniowy w tym miesiącu, a sprzedawca – potwierdzenie otrzymania korekty przez kontrahenta przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej, tj. do 25. dnia następnego miesiąca. Jeśli więc np. wyśle pani korektę faktury 20 stycznia, kontrahent otrzyma ją 8 lutego, a pani dostanie potwierdzenie 20 lutego, to niestety nie będzie pani mogła pomniejszyć podatku w deklaracji za styczeń, lecz dopiero za luty. Nieważne będzie bowiem to, że otrzymała pani potwierdzenie 20 lutego, czyli pięć dni przed upływem terminu na złożenie deklaracji. Istotne będzie to, że kontrahent otrzymał ją nie w styczniu, lecz w lutym. Tak samo będzie wówczas, gdy to pani będzie nabywcą. Jeśli np. otrzyma pani korektę faktury w lutym, choć była ona wystawiona w styczniu, to nie może pani zaksięgować jej w styczniu, bo nie w styczniu ją pani otrzymała.

Głęboko wierzę w to, że ta koncepcja faktur korygujących i uzyskiwania potwierdzeń otrzymania umrze śmiercią naturalną prędzej czy później, bo spełnienie tych warunków w praktyce jest po prostu niemożliwe, gdy kontrolować trzeba setki tysięcy faktur i nie da się nad tym zapanować. Cały czas też uważamy, że jest to wymóg sprzeczny z rozwiązaniami unijnymi, bo narusza zasadę neutralności VAT. Spodziewam się więc, że podatnicy, dla których warunek ten będzie nie do spełnienia, doprowadzą do zmiany prawa.

[b]Czy zmienił się limit obrotów, których przekroczenie będzie równoznaczne z koniecznością zarejestrowania się jako podatnik VAT? Mówiło się o jego zwiększeniu do 150 tys. zł.[/b]

Niestety nie. Nadal jest to kwota 50 tys. zł.