Stwierdził tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji (nr IPPB1/415-539/ 08-7/JB) dotyczącej opodatkowania unijnych środków pomocowych.

Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która prowadząc własną działalność gospodarczą, wykonywała usługi dla innej firmy. Była to instytucja realizująca unijny program, która korzystała ze środków UE. Kobieta prowadziła warsztaty psychologiczne dla osób po 45. roku życia zagrożonych utratą pracy.

Zdaniem wnioskodawczyni środki, które otrzymała, współpracując z tą instytucją, były wolne od podatku. Dlatego składając deklarację PIT36 za 2007 r., nie zaliczyła do przychodów kwot z faktur, które wystawiła tej firmie.

Autor interpretacji nie zgodził się jednak z jej stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT z podatku zwolnione są pieniądze pochodzące z bezzwrotnej pomocy, m.in. od rządów innych państw i organizacji międzynarodowych, w tym z programów UE. Przepis ten stanowi też, że podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z tej pomocy. Zwolnienie nie dotyczy więc osób fizycznych, którym podatnik realizujący taki program zleca wykonanie określonych czynności, niezależnie od rodzaju umowy.

Dyrektor IS podkreślił, że warunkiem zwolnienia jest więc zagraniczne pochodzenie i bezzwrotny charakter środków, z których podatnik otrzymuje wynagrodzenie. Ponadto należy określić podmiot, któremu przyznano zagraniczną pomoc i który bezpośrednio realizuje cel danego programu. Tymczasem wnioskodawczyni wykonała usługi na rzecz innej firmy wdrażającej, czyli nie realizowała bezpośrednio celu programu.

Wynika z tego, że to ta firma korzysta z finansów UE i to ona jest objęta zwolnieniem podatkowym. Pieniądze zaś, które wnioskodawczyni otrzymywała za usługi psychologiczne dla beneficjentów programu, były wypłacane przez firmę.

Dyrektor przypomniał również, że zasadą finansowania projektów z funduszy strukturalnych jest prefinansowanie tych wydatków z budżetu państwa. Uznał więc, że zwolnienie określone w ustawie o PIT nie dotyczy środków, które osoby fizyczne otrzymują z tych funduszy. Jego zdaniem pomoc ta stanowi refundację wcześniej poczynionych wydatków, które zostały de facto sfinansowane z krajowych środków publicznych.

Dyrektor stwierdził, że przychody uzyskiwane przez wnioskodawczynię nie są objęte zwolnieniem przedmiotowym, ponieważ w momencie wypłaty nie były finansowane ze środków pomocy bezzwrotnej, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Stanowią więc przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.