Gdy mamy do czynienia jedynie z dostawami towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, dostawca nie musi rejestrować się w Polsce na potrzeby VAT. Oczywiście może – jeśli chce – zarejestrować się dobrowolnie i rozliczać VAT od dostaw w Polsce. Nie ma jednak takiego obowiązku. Potwierdza to Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu w interpretacji z 28 czerwca 2004 r. (PSUS/OPPII/443/79/2004/ JKD). Czytamy w niej, że „obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego nie mają podatnicy nieposiadający na terytorium kraju siedziby lub stałego miejsca zamieszkania albo stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli wykonują na terytorium kraju wyłącznie dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca”.
Czasami jednak zagraniczny dostawca musi się zarejestrować. Stanie się tak, gdy nie będą spełnione warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT (a więc gdy podatnikiem nie będzie nabywca). Obowiązek taki pojawi się zwłaszcza w razie sprzedaży dla konsumentów, a także podatników, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, jeśli nie posiadają siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Co istotne sam fakt rejestracji dla celów VAT w Polsce nie oznacza automatycznie posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności. Stwierdziła tak Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 29 stycznia 2008 r. (ILPP2/443-115/07-2/ISN).
Pamiętajmy też, że podatnicy, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, powinni ustanowić przedstawiciela podatkowego. Z obowiązku tego zwolnione są jednak podmioty posiadające siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE.
Brytyjska firma kupiła od polskiej firmy handlowej towary znajdujące się w magazynie w Tarnowie. Potem sprzedała je spółce austriackiej zarejestrowanej w Polsce dla celów VAT, lecz nieposiadającej w naszym kraju stałego miejsca działalności gospodarczej. Warunki dostaw nie przewidują transportu towarów. Te cały czas pozostają w magazynie w Tarnowie. Spółka austriacka, mimo że jest zarejestrowana w Polsce, nie będzie podatnikiem z tytułu dostawy przeprowadzonej na jej rzecz, bo nie ma w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. W związku z tym obowiązek rozliczenia podatku należnego będzie spoczywał na ich brytyjskim dostawcy, który powinien zarejestrować się dla celów VAT w Polsce.
Autor jest doradcą podatkowym w BDO Numerica SA