Takie stanowisko zajął w wiążącej interpretacji prawa podatkowego naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach.
Podatnik prowadzi sprzedaż na rzecz dużych sieci handlowych i często wystawia faktury korygujące. Uzyskanie odrębnego potwierdzenia ich odbioru często przysparza mu problemów. W związku z tym chciał się upewnić, czy potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta może mieć formę korespondencji elektronicznej albo zostać nadane faksem.
Zdaniem podatnika przepisy o VAT nie określają formy, w jakiej powinien zostać potwierdzony odbiór faktury korygującej. Aby można było odliczyć wynikający z niej VAT, wystarczy więc dowolny dokument, np. elektroniczny.
Naczelnik pabianickiego Urzędu Skarbowego zgodził się z takim twierdzeniem. Wskazał na art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, według którego podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności: dokonanie sprzedaży, jej datę, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę VAT, kwotę należności, dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób ich przechowywania zawarte są zaś w rozporządzeniu ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...). Zgodnie z § 16 ust. 4 tego rozporządzenia sprzedawca musi mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Nie dotyczy to jedynie: eksportu, wewnątrzwspólnotowych dostaw, transakcji, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza Polską, a także m.in. sprzedaży energii elektrycznej, gazu i usług telekomunikacyjnych. Przy takich transakcjach potwierdzenie odbioru korekty nie jest konieczne.
W każdej innej sytuacji natomiast potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał dokument stanowiący owo potwierdzenie. Jeśli rozlicza się on z VAT za okresy kwartalne, pomniejsza swój podatek należny o kwoty wynikające z korekty w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymał potwierdzenie jej odbioru. - Podmiotem uprawnionym do odbioru faktury korygującej jest nabywca towarów i usług, gdyż to do niego jest ona adresowana. On też musi zawiadomić o tym fakcie sprzedawcę. Nie ma jednak znaczenia, jak to zrobi. § 16 ust. 4 rozporządzenia MF z 25 maja 2005 r. nie przewiduje żadnej szczególnej formy - stwierdził naczelnik US w Pabianicach (sygn. USIII -VAT / 443/I/7/2007/RR)