Reklama
Rozwiń

Spóźniona rejestracja nie wyklucza zastosowania zerowej stawki VAT

Dla rozpoznania danej czynności jako WDT i skorzystania z preferencji istotne jest, aby posiadane przez podatnika dokumenty potwierdzały, że towar został wywieziony z Polski i faktycznie dostarczony do innego państwa UE.

Publikacja: 23.07.2018 02:00

Spóźniona rejestracja nie wyklucza zastosowania zerowej stawki VAT

Foto: 123RF

- Spółka (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) sprzedała towary niemieckiemu kontrahentowi. W wyniku dostawy towary zostały faktycznie wywiezione z Polski do Niemiec. Towary (samochodem ciężarowym) przewiozła firma transportowa na zlecenie spółki. Spółka posiada dokumenty (listy przewozowe) potwierdzające odbiór towarów przez niemieckiego kontrahenta na terytorium Niemiec (przed upływem do złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym miała miejsce dostawa tych towarów). Po czasie okazało się, że odbiorca towarów z Niemiec nie jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (jest jednak podatnikiem podatku od wartości dodanej i był zobowiązany do zarejestrowania się w Niemczech dla rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Kontrahent zarejestrował się na potrzeby VAT UE w Niemczech kilka tygodni później. Czy spółka do dostawy towarów dla tego niemieckiego kontrahenta prawidłowo zastosowała stawkę VAT w wysokości zero proc.? - pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?