Reklama
Rozwiń

Niebezpieczna moc prowizorki - komentuje Anna Wojda

Młodzi nie garną się do przejmowania rodzinnych biznesów. Mają często inny pomysł na życie, a czasem zwyczajnie może i poprowadziliby firmę rodziców, ale zniechęcają ich problemy prawne. By takie kryzysowe sytuacje załagodzić, posłowie zajęli się przepisami, które mają ułatwić bliskim przejęcie firmy po śmierci przedsiębiorcy. Zaczną obowiązywać już 1 czerwca.

Aktualizacja: 13.04.2018 07:05 Publikacja: 12.04.2018 18:00

Niebezpieczna moc prowizorki - komentuje Anna Wojda

Foto: Fotolia.com

Szkoda, że parlamentarzyści przy tej okazji nie pracują nad przepisami podatkowymi, na które czekają firmy rodzinne. Od 1 stycznia obowiązuje bowiem zakaz rozliczania w podatkowych kosztach darowanego i odziedziczonego majątku. Dzieci przedsiębiorcy, które otrzymają firmę w darowiźnie, muszą więc zapłacić dużo wyższy podatek.

„Rzeczpospolita" ostrzegała, że te przepisy to cios w rodzinne biznesy. I nie pomyliliśmy się, co pokazują pierwsze interpretacje. Fiskus stosuje obowiązujące prawo, a ono nie pozostawia wątpliwości. Rodzina nie ma prawa do kosztów, za to ma obowiązek zapłacić podatek.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki