Minister nie może bagatelizować luk - komentuje Mateusz Rzemek

Brak podstawy prawnej do stosowania podzielonej płatności (z ang. split payment) do rozliczeń w konsorcjach to bardzo poważny zarzut w stosunku do nowego systemu uszczelniającego rozliczenia podatku VAT. Wydawałoby się, że racjonalny ustawodawca powinien znać rynek i przewidzieć wszystkie takie przypadki. Wszystko wskazuje jednak na to, że i w tym wypadku zadecydowała nadmierna szybkość prac nad nowymi przepisami, przez co nie starczyło najwyraźniej czasu na porządne ich przygotowanie.

Aktualizacja: 25.03.2018 18:23 Publikacja: 25.03.2018 18:05

Minister nie może bagatelizować luk - komentuje Mateusz Rzemek

Foto: Fotolia.com

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, że w zasadzie nic się nie stało, są mało przekonujące. Jak twierdzi resort, system split payment nie będzie przecież obowiązkowy. W praktyce nie będzie więc problemu z lukami w przepisach. A co jeśli kłopoty się jednak pojawią? Przecież zamawiający usługi mogą postawić wymóg rozliczenia się z wykonawcą w ramach podzielonej płatności, bo nie chcą ryzykować coraz ostrzejszych kar za nadużycia w podatku VAT. Wszystko bierze się z rosnącej nieufności między przedsiębiorcami, od których resort finansów i skarbówka wymagają coraz więcej. Mają oni nieustannie sprawdzać wszystkich swoich kontrahentów, czy aby nie są oni mafiosami szukającymi naiwnych biznesmenów, by wykorzystać ich jako przykrywkę do swojego przestępczego procederu w wyłudzaniu VAT na ogromną skalę.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama