Kiedy współwłaściciela sprzedawanych działek można uznać za przedsiębiorcę

Jeden współwłaściciel działek, których sprzedażą aktywnie zajmował się tylko drugi, też może zostać uznany za prowadzącego działalność.

Publikacja: 04.02.2018 14:47

Kiedy współwłaściciela sprzedawanych działek można uznać za przedsiębiorcę

Foto: 123RF

Czy w Polsce można bezwiednie zostać przedsiębiorcą? Zbywając wiele działek – tak. Potwierdza to sprawa, którą w piątek zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.

W sporze chodziło o podatkowe skutki sprzedaży 34 działek, których współwłaścicielami byli małżonkowie. Z akt sprawy wynikało, że w 2000 r. mąż kupił areał o powierzchni ok. 80 ha do swojego majątku odrębnego, bo wcześniej z żoną wyłączyli łączącą ich małżeńską wspólność majątkową. Potem połowę udziałów w działce podarował żonie. Problemy małżonków zaczęły się, gdy spieniężyli majątek. Fiskus przyjrzał się aktywności małżonków i uznał, że stali się przedsiębiorcami z tytułu obrotu gruntami. Z ustaleń urzędników wynikało, że aktywnie sprawami związanymi ze sprzedażą zajmował się mąż. W latach 2001–2009 m.in. doprowadził do: podziału 80 ha nieruchomości na wiele mniejszych działek; zawarcia z gminą umowy o współpracy przy zmianie miejscowego planu; stworzenia własnej strony internetowej z informacją o ofercie sprzedaży. W sumie w ciągu trzech lat podatnicy sprzedali 34 działki.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama