Reklama
Rozwiń

Dualizm zależności i wyzwań strategicznych banków

Zarówno dla banków, jak i ich klientów postrzeganie zrównoważonego rozwoju staje się kompasem w kierunku odpowiedzialności i poprawy efektywności działania, co prowadzić ma do konkurencyjności i wzrostu wartości marki.

Publikacja: 04.03.2024 07:55

Dualizm zależności i wyzwań strategicznych banków

Foto: Adobe Stock

Rola ESG w świecie transformacji finansów odgrywa zupełnie nową rolę w podejściu do wyzwań zrównoważonego rozwoju. Sektor finansowy realizuje dziś swoistą i odpowiedzialną koncepcję biznesu, której wpływ na świat, zwłaszcza wobec wyzwań klimatycznych, jest nie do przecenienia. Koncepcja ta, to z jednej strony środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) wyniesione do najważniejszych celów strategicznych, z drugiej zaś strony sprostanie tym wymogom, wyjście poza wymiar myślenia o koszcie i własna wielowymiarowa konsekwencja działania – najczęściej względem kształtowania świadomościowych postaw klientów. Takie ujęcie biznesowe modelu finansowego wydaje się jedynie możliwe, pożyteczne, ale nade wszystko pracochłonne. Podejście to ewoluuje w kierunku coraz większego zrozumienia wyzwań regulacyjnych, które dopingują instytucje, lecz także przekładają się na wymogi sprawozdawcze czy finansowe wobec klientów. Te działania mają służyć edukacji klienta w kierunku przechodzenia na nowy niskoemisyjny model gospodarowania, pozyskiwaniu danych niefinansowych czy wdrażania strategii ESG.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Akademia zakupów publicznych - nowy dodatek dla specjalistów
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak zapewnić zgodność zamówienia z rzeczywistymi potrzebami
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Brak podziału zamówienia na części nie może naruszać uczciwej konkurencji
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Czas na większą profesjonalizację rynku zamówień w Polsce