Operacje związane z kryptowalutami będą podlegać nadzorowi

W przypadku gdy jakiś podmiotu będzie świadczyć na terenie Polski usługi związane z kryptoaktywami bez wymaganego zezwolenia, jego domena zostanie wpisana do specjalnego rejestru.

Publikacja: 03.10.2024 14:39

Operacje związane z kryptowalutami będą podlegać nadzorowi

Foto: Adobe Stock

Na przestrzeni ostatnich lat kryptowaluty zaczęły być postrzegane jako coraz bardziej atrakcyjne środki płatnicze i inwestycyjne. W ostatnim czasie ten trend się nasilił. Za najbardziej oczywisty przykład należy podać Salwador, kraj w którym w 2021 r. bitcoin („BTC”) został przyjęty jako oficjalny środek płatniczy. Innym przykładem jest wprowadzenie w 2024 r. funduszy ETF opartych na bitcoinie, m.in. w USA, Hongkongu czy Brazylii. W Unii Europejskiej 31 maja 2023 r. przyjęto rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów („MiCAR”). W celu zapewnienia stosowania przepisów MiCAR w Polsce 23 lutego 2024 r. został opublikowany projekt ustawy o kryptowaktywach. Projekt ustawy przenosi zasadniczo wymogi MiCAR do polskiego porządku prawnego. Należy jednak podkreślić, iż polski ustawodawca zamierza bardziej rygorystycznie uregulować ten sektor, aniżeli wynika to z MiCAR. Rozpoczynając analizę projektu ustawy, w pierwszej kolejności należy odnieść się do definicji samego „kryptoaktywa”. Zgodnie z przyjętą definicją kryptoaktywo „oznacza cyfrowe odzwierciedlenie wartości lub prawa, które da się przenosić i przechowywać w formie elektronicznej z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru lub podobnej technologii”. Na obecnym etapie rozwoju sektora krypto definicję należy ocenić pozytywnie, jako iż jest ona na tyle szeroka, że jest w stanie objąć różne rodzaje form kryptoaktywów. Dynamicznie zmieniający się rynek pokaże, czy przyjęta definicja kryptoaktywa jest na tyle szeroka, żeby skutecznie funkcjonować w przyszłości.

Pozostało 81% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Podział majątku małżeńskiego i wspólnie zaciągnięte kredyty
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak przygotować się do wdrożenia wymogów pakietu AML?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Zapadł ważny wyrok w sprawie możliwości odliczenia VAT
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak budować różnorodną i przyjazną dla wszystkich organizację
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Kto jest twórcą wynalazku i jakie ma prawa? Czy AI może być twórcą?