Aktualizacja: 18.01.2025 14:46 Publikacja: 13.08.2024 14:00
Natalia Kwiatkowska, adwokat z Kancelarii Legalden
Foto: tv.rp.pl
Gościem Ewy Szadkowskiej we wtorkowym magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” będzie Natalia Kwiatkowska, adwokat z Kancelarii Legalden. Tematem rozmowy będą nowe wymogi m.in. dla szkół i przedszkoli, klubów sportowych, organizacji pozarządowych czy placówek medycznych. Wprowadza je tzw. ustawa Kamilka, czyli nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw.
Do przyjęcia nowych rozwiązań skłoniła decydentów tragiczna historia ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który zginął w wyniku przemocy domowej. Ustawa Kamilka częściowo weszła w życie 15 lutego 2024 r., dając jednak wielu instytucjom i placówkom, w których przebywają lub mogą przebywać dzieci, pół roku na wdrożenie tzw. standardów ochrony małoletnich. Czym są te standardy? Jakie kary i komu grożą za niedopełnienie wymogów? Czy podmioty wymienione w ustawie w ogóle wiedzą o ciążących na nich obowiązkach, zważywszy na to, że rząd i samorządy nie zdecydowały się na przeprowadzenie zakrojonej na szeroką skalę kampanii społecznej? I czy mówimy o szansie na realną poprawę bezpieczeństwa dzieci czy jednak o kolejnym biurokratycznym obowiązku, który sprawi, że tylko „na papierze” wszystko będzie w porządku. O to wszystko Ewa Szadkowska spyta ekspertkę.
Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.
Politykom zdarzają się nieszczęśliwe wypowiedzi, czasami wręcz głupie. Ważne, by potrafili się do tego przyznać. Możliwość wyjścia z twarzą z kompromitacji, jaką są gwarancje dla Beniamina Netanjahu, rząd wciąż ma – mówi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” prof. Patrycja Grzebyk.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który ocenił sytuację w związku z zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
Czy tegoroczne wybory prezydenckie są zagrożone?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, w tym w Ukrainie i Białorusi, lecz ma taki obowiązek – mówi w magazynie „Rzecz o prawie” prof. Hanna Kuczyńska z Polskiej Akademii Nauk.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Ruszają ferie zimowe. Tysiące miłośników białego szaleństwa szykuje się do wyjazdów na narty, sanki itd. Warto wiedzieć jak bezpiecznie zapakować sprzęt do auta, jak poruszać się po stoku i co zrobić kiedy dojdzie do wypadku.
Liczba użytkowników TikToka uczących się w aplikacji Duolingo języka mandaryńskiego skoczyła w ostatnich dniach o blisko 220 proc. Napędem jest masowa migracja z tego serwisu na RedNote. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa łapią się za głowę.
Polska prezydencja będzie wspierać strategiczny plan konsolidacji władzy w UE prowadzony w dużej mierze w interesie Europy Zachodniej. Jednak wiele wskazuje na to, że nie będzie przy tym w należyty sposób chroniła polskich interesów w zakresie bezpieczeństwa geopolitycznego, energetycznego, gospodarczego i żywnościowego.
Niebawem 170 mln amerykańskich użytkowników TikToka zostanie odciętych od aplikacji. W tej sytuacji zaczął się exodus na inną chińską platformę – Xiaohongshu, znaną też jako RedNote. Ta już wspięła się na szczyt rankingu App Store.
Plany amerykańskiego prezydenta elekta wobec NATO pozostają niepewne. Polska na wszelki wypadek rozwija więc współpracę wojskową z europejskimi sojusznikami, w szczególności z Francją.
Idąc szlakiem platformy X także koncern Meta zapowiada, że jego serwisy jak Facebook czy Instagram zmniejszą liczbę moderatorów treści. Media w USA zauważają, że to efekt zmiany władz i powrotu Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta.
Eksperci różnią się w ocenie, czy państwo, którego przedstawiciel mógł dopuścić się zdrady dyplomatycznej, straci w oczach zagranicznych partnerów. Może ono pokazać, że dokonuje samorozliczeń, ale też zostać odsunięte od zakulisowych negocjacji.
Jeśli rząd Donalda Tuska chce skutecznie walczyć z wpływami Rosji i Białorusi na bezpieczeństwo Polski, powinien nadać najwyższy priorytet śledztwu w sprawie ataku na prof. Jana Malickiego. Chyląc czoła przed odwagą dyrektora Studium Europy Wschodniej UW, apeluję do rządzących o wyjaśnienie tej sprawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas