Prawo produktowe. Nowe obowiązki i ryzyka przedsiębiorców

Zmiany w obowiązujących przepisach wzmocnią ochronę konsumentów przed napływem towarów spoza Unii, ale są też ogromnym wyzwaniem dla firm – podkreśla Ewa Rutkowska, adwokatka z kancelarii KRK.

Publikacja: 08.10.2024 14:00

Ewa Rutkowska, adwokatka z kancelarii KRK

Ewa Rutkowska, adwokatka z kancelarii KRK

Foto: tv.rp.pl

Przestarzałe i nie przystające do dzisiejszej rzeczywistości, w szczególności do rozwiązań cyfrowych – za takie jakiś czas temu unijni decydenci uznali regulacje składające się na prawo produktowe. Chodzi o wymogi odnośnie do wprowadzania na rynek, oznakowania, monitorowania bezpieczeństwa i reagowania na wypadki konsumenckie. A także o przepisy dotyczące odpowiedzialności cywilnoprawnej za szkody wyrządzone przez produkt.

Unia zdecydowała się zareagować, efektem jest rozporządzenie 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, które zacznie być stosowane już 13 grudnia tego roku. To ostatni dzwonek dla firm na rozpoczęcie przygotowań. Zwłaszcza, że na horyzoncie rysują się kolejne zmiany, wynikające z dyrektywy w sprawie odpowiedzialności za produkty wadliwe, która została przyjęta już przez Parlament Europejski w marcu tego. Rozpatrzenie tego projektu przez Radę planowane jest na 10 października. Czy przedsiębiorcy mają się czego obawiać? Jakie nowe rygory ich czekają? Czy efektem zmian może być wzrost cen oferowanych produktów? I wreszcie – na ile unijne regulacje wymusiły podjęcie prac nad zmianą krajowego ustawodawstwa? W konsultacjach mamy bowiem projekt zupełnie nowej ustawy o bezpieczeństwie produktów, który przewiduje możliwość nakładania na firmy kar sięgających 1 mln zł. O tym wszystkim rozmawiamy z Ewą Rutkowską, adwokatką, wspólniczką w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo dla profesjonalistów
Ślepy pozew bardzo przyda się przedsiębiorcom
Prawo dla profesjonalistów
Czy samorząd radców prawnych to męski świat?
Prawo dla profesjonalistów
Prof. Kołodko: Programy prorodzinne trzeba przemyśleć
Prawo dla profesjonalistów
Marsz Niepodległości: wszyscy zachowali się przyzwoicie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo dla profesjonalistów
Czy o tym kto będzie Prezydentem USA zdecydują sędziowie?