Aktualizacja: 14.11.2024 11:10 Publikacja: 13.11.2024 14:00
prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego
Foto: tv.rp.pl
Jego zdaniem trend spadkowy jest bardzo silny i gdyby nie przepływ imigrantów, sytuacja byłaby jeszcze gorsza. To charakterystyczne dla państw rozwiniętych. Choć imigracja generuje również inne problemy – zwrócił uwagę ekonomista.
Oceniając programy prorodzinne, prof. Kołodko stwierdził, że są one bardzo kosztowne dla budżetu i podatników, a nie przynoszą spodziewanych efektów. Czy należy zlikwidować 800+? – Z punktu widzenia merytorycznego – tak, z politycznego – to trudne w sytuacji, kiedy mamy rząd, który nie rozwiązuje problemów, tylko chce utrzymać się u władzy. Nie ma w takiej sytuacji co liczyć na większe zmiany – powiedział profesor. Dodał, że korzystniejsze dla demografii byłoby skierowanie tych środków na innego rodzaju pomoc, m.in. na usługi świadczone zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny, związane z instytucjonalną opieką nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym, np. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To wielka sprawa, która mogłaby skłonić rodziców do posiadania drugiego dziecka. Obecnie w Polsce obowiązuje model 2+1 – tłumaczył prof. Kołodko.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym “Rzeczpospolitej” był prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, który ocenił poniedziałkowy Marsz Niepodległości.
Czy w starciu Trump-Harris, powtórzy się scenariusz sprzed ponad dwóch dekad, kiedy o tym kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych miał zdecydować Sąd Najwyższy.
Dlaczego Amerykanie mogą głosować bez dokumentu tożsamości i co zrobił sąd, kiedy chciano tego zakazać? Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Michał Urbańczyk, prawnik, amerykanista z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawniczym „Rzeczpospolita” była Magdalena Bojańczyk, specjalistka ds. rekrutacji prawniczych, która odniosła się do sytuacji w branży w 2024 r.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolita” był Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, który podsumował swoją kończącą się kadencję szefa samorządu radcowskiego.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Jeśli politycy się nie pospieszą, podatników od początku 2025 r. czeka jeszcze więcej wyzwań niż gdyby proponowane zmiany w przepisach weszły w życie – podkreśla starszy menedżer w CRIDO.
Postępowanie podatkowe prowadzone tendencyjnie i nakierowane na ustalenie tylko okoliczności „korzystnych” dla fiskusa to jaskrawe pogwałcenie procedury, konstytucji i praw UE – uznał sąd administracyjny.
Osoby oferujące prywatne noclegi i taksówki przez platformę internetową nie zapłacą VAT, zrobi to za nich ta platforma. Upowszechni się też e-fakturowanie.
Otrzymanie spadku może wiązać się z koniecznością zgłoszenia go do urzędu skarbowego i zapłaty podatku. Jednak nie dotyczy to każdej grupy podatkowej. Jedna z nich może skorzystać ze zwolnienia.
Kancelaria może rozliczyć w kosztach eleganckie ubrania z logo, które noszą zatrudnieni w niej prawnicy. Z kosztów są wyłączone natomiast wydatki na stroje dla akcjonariuszy.
Podatnik nie naucza uczniów prywatnie, gdy czynność ta jest wykonywana przez zatrudnionych przez niego nauczycieli. W konsekwencji nie ma prawa do zwolnienia
Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości, spółki komunalne powinny dokonać wnikliwego przeglądu swojego inwentarza.
Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej stają przed wyzwaniem prawidłowego rozliczenia VAT przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas