Aktualizacja: 04.04.2025 05:27 Publikacja: 13.11.2024 14:00
prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego
Foto: tv.rp.pl
Jego zdaniem trend spadkowy jest bardzo silny i gdyby nie przepływ imigrantów, sytuacja byłaby jeszcze gorsza. To charakterystyczne dla państw rozwiniętych. Choć imigracja generuje również inne problemy – zwrócił uwagę ekonomista.
Oceniając programy prorodzinne, prof. Kołodko stwierdził, że są one bardzo kosztowne dla budżetu i podatników, a nie przynoszą spodziewanych efektów. Czy należy zlikwidować 800+? – Z punktu widzenia merytorycznego – tak, z politycznego – to trudne w sytuacji, kiedy mamy rząd, który nie rozwiązuje problemów, tylko chce utrzymać się u władzy. Nie ma w takiej sytuacji co liczyć na większe zmiany – powiedział profesor. Dodał, że korzystniejsze dla demografii byłoby skierowanie tych środków na innego rodzaju pomoc, m.in. na usługi świadczone zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny, związane z instytucjonalną opieką nad dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym, np. w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To wielka sprawa, która mogłaby skłonić rodziców do posiadania drugiego dziecka. Obecnie w Polsce obowiązuje model 2+1 – tłumaczył prof. Kołodko.
Jaki wpływ na sytuację w sądownictwie mogą mieć reformy przygotowywane przez komisję kodyfikacyjną przy Ministrz...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe „Chłop...
Trzeba docenić próbę usprawnienia tzw. postępowań frankowych, które korkują sądy. Nie powinno się to jednak odby...
Prokurator musi mieć pewien obszar swobody decyzyjnej po to, by swobodnie prowadzić postępowanie dowodowe w śled...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Wartość rynku zamówień publicznych sięgnęła 280 mld zł w 2023 r. i ciągle rośnie. Uczestniczy w nim około 30 tys...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas