Jak Polska podchodzi do jurysdykcji uniwersalnej?

Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, w tym w Ukrainie i Białorusi, lecz ma taki obowiązek – mówi w magazynie „Rzecz o prawie” prof. Hanna Kuczyńska z Polskiej Akademii Nauk.

Publikacja: 18.12.2024 14:00

Prof. Hanna Kuczyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN

Prof. Hanna Kuczyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN

Foto: tv.rp.pl

Prof. Hanna Kuczyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN, specjalistka w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego i procedury karnej, była gościem Ewy Szadkowskiej. Tematem rozmowy była m.in. jurysdykcja uniwersalna i to, jaki kształt przybiera w różnych krajach i jakie są warunki jej zastosowania. Ekspertka zaznaczyła, że jest to podstawowe narzędzie do tego, by państwa zapobiegały bezkarności sprawców najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych. 

 - Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, ale ma taki obowiązek wynikający z prawa międzynarodowe i naszych międzynarodowych zobowiązań – zaznaczyła prawniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo dla profesjonalistów
Kiedy adwokaci i radcowie zaprotestują?
Prawo dla profesjonalistów
Czy wiceminister sprawiedliwości odpowie za złamanie ciszy wyborczej?
Prawo dla profesjonalistów
Czy Polska ma jeszcze szanse na reparacje wojenne?
Prawo dla profesjonalistów
Przetargi bez chińskich firm?
Prawo dla profesjonalistów
Szef sędziowskiej Iustitii: Nie czekajmy na Komisję Wenecką