Jak Polska podchodzi do jurysdykcji uniwersalnej?

Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, w tym w Ukrainie i Białorusi, lecz ma taki obowiązek – mówi w magazynie „Rzecz o prawie” prof. Hanna Kuczyńska z Polskiej Akademii Nauk.

Publikacja: 18.12.2024 14:00

Prof. Hanna Kuczyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN

Prof. Hanna Kuczyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN

Foto: tv.rp.pl

Prof. Hanna Kuczyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN, specjalistka w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego i procedury karnej, była gościem Ewy Szadkowskiej. Tematem rozmowy była m.in. jurysdykcja uniwersalna i to, jaki kształt przybiera w różnych krajach i jakie są warunki jej zastosowania. Ekspertka zaznaczyła, że jest to podstawowe narzędzie do tego, by państwa zapobiegały bezkarności sprawców najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych. 

 - Polska nie tylko powinna ścigać najpoważniejsze zbrodnie prawa międzynarodowego popełnione poza jej terytorium, ale ma taki obowiązek wynikający z prawa międzynarodowe i naszych międzynarodowych zobowiązań – zaznaczyła prawniczka.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo dla profesjonalistów
Samorząd radców się zetatyzował, a łączenie funkcji oznacza dostatnie życie
Prawo dla profesjonalistów
Rząd ignoruje przedsiębiorców
Prawo dla profesjonalistów
Energetyka ciągle na topie usług prawnych
Prawo dla profesjonalistów
W tych procesach nie chodzi o wygraną. Dlaczego w Polsce SLAPPy mają się dobrze?
Prawo dla profesjonalistów
Precedensowy pozew za smog. Kto ma ponieść odpowiedzialność?
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10