Aktualizacja: 04.04.2025 04:43 Publikacja: 28.01.2025 14:00
Prof. Michał Romanowski, Uniwersytet Warszawski
Foto: tvrp.pl
Profesor Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat, był gościem magazynu prawnego „Rzeczpospolitej”.
Pytany o ocenę uchwalonej w ostatni piątek przez Sejm tzw. ustawy incydentalnej (jej inicjatorem był marszałek Szymon Hołownia), która zakłada, iż o ważności najbliższych wyborów miałoby się wypowiedzieć 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, zaznaczył, iż nie spodziewa się akceptacji głowy państwa. Bo choć w przepisach tych nie ma mowy o neosędziach, to właśnie ich w rzeczywistości odsunęłyby od orzekania nowe regulacje. I odebrały kompetencje Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. – Wiele osób kojarzy demontaż wymiaru sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobrą, ale przypominam, że to Andrzej Duda był architektem zmian w Sądzie Najwyższym, w tym architektem Izby Kontroli. Prezydent wielokrotnie wypowiadał się, i jest w tym zakresie bardzo konsekwentny, że nie podejmie żadnej decyzji, która by podważała skuteczność, jak to określa, jego „monarszej prerogatywy” w zakresie wskazywania, kto jest sędzią, a kto nie jest – stwierdził prof. Romanowski.
Jaki wpływ na sytuację w sądownictwie mogą mieć reformy przygotowywane przez komisję kodyfikacyjną przy Ministrz...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe „Chłop...
Trzeba docenić próbę usprawnienia tzw. postępowań frankowych, które korkują sądy. Nie powinno się to jednak odby...
Prokurator musi mieć pewien obszar swobody decyzyjnej po to, by swobodnie prowadzić postępowanie dowodowe w śled...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Wartość rynku zamówień publicznych sięgnęła 280 mld zł w 2023 r. i ciągle rośnie. Uczestniczy w nim około 30 tys...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas