Aktualizacja: 04.02.2025 14:19 Publikacja: 04.02.2025 14:00
Krzysztof Kuczyński, adwokat, instruktor strzelectwa
Foto: tvrp.pl
Mecenas Krzysztof Kuczyński był gościem Ewy Szadkowskiej w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej”. Prawnik przytoczył garść statystyk wskazujących na to, że Polska jest najbardziej rozbrojonym krajem Europy. Na 100 obywateli przypadają u nas ok. dwie sztuki broni (co jest o tyle niemiarodajne, że jedna osoba ma zazwyczaj więcej, niż jedną), a np. w Finlandii – 47. Mamy ok. 340 tys. pozwoleń na broń, ale wiele osób ma więcej, niż jedno pozwolenie. Posiadaczy broni jest więc mniej – góra 250 tys.
Projekt dotyczący centralnego rejestru umów jest gotowy, ale rząd nie nadaje mu biegu. Warto głośno pytać, dlaczego – mówi Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Nie wierzę, że prezydent Andrzej Duda podpisze cokolwiek, co w praktyce dotyczy neosędziów – mówi prof. Michał Romanowski.
Gościem magazynu prawnego „Rzeczpospolitej” był sędzia Wiesław Kozielewicz, prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Jakie zmiany w przepisach prawnych będą miały największy wpływ na biznes i organizację w 2025 r.?
Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.
- Konfederacja miała wspaniałe sondaże latem 2023 roku, a później przyszły wybory i ludzie zdecydowali, jak naprawdę jest - mówił w czasie konferencji prasowej marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta, Szymon Hołownia.
Sukces wczorajszego nieformalnego szczytu UE dotyczy Tarczy Wschód i pieniędzy na Tarczę Wschód, dotyczy zabezpieczenia wschodniej flanki UE i NATO, dotyczy strategii UE przyjęcia, ze zrozumieniem, zwiększonych wydatków na rzecz przemysłu zbrojeniowego - mówił po posiedzeniu rządu wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier odniósł się też do przestawienia aktu oskarżenia ws. Funduszu Sprawiedliwości.
Poseł PiS Przemysław Czarnek skrytykował fakt, że podczas otwarcia kontenerowego przedszkola w Stroniu Śląskim dzieci odśpiewały hymn stojąc na korytarzu, gdy politycy przebywali w głównej sali. - Niech posłucha nauczycielek, rodziców, żołnierzy, którzy pracowali od wielu tygodni - odpowiedział na to wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), który był jednym z zaproszonych gości.
Do sądu trafił akt oskarżenia wobec sześciu osób związanych z pozyskaniem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości dla Fundacji Profeto. Wśród oskarżonych jest ksiądz Michał O., urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz członkowie komisji konkursowych przyznających dotacje.
Najwyższa Izba Kontroli prześle do prokuratury cztery zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przy organizowaniu rządowych kampanii społecznych za czasu rządów PiS.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przyznał, że przestępczość wróciła do naszego kraju. - Nie pozwolimy na to, by grupy przestępcze – czy polskie, czy zagraniczne – mogły tutaj hasać. Staramy się zdusić to w zarodku – zapewnił polityk w rozmowie z Radiem Zet.
O „połowicznym przełomie” w negocjacjach z rządem donoszą związkowcy służb mundurowych podległych MSWiA. Chodzi o świadczenie mieszkaniowe, które miałoby wynieść tyle, ile wynosi w wojsku.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas