Czy UE poradzi sobie z Donaldem Trumpem? I czy nie jest za późno na deregulację?

Mamy dopiero propozycję i zapowiedź przygotowania zmian. A o tym, że są niezbędne, przywódcy europejscy wiedzieli już od dawna – mówi prof. Danuta Hübner, była komisarz UE ds. polityki regionalnej.

Publikacja: 05.02.2025 14:00

Prof. Danuta Hübner, była komisarz UE ds. polityki regionalnej

Prof. Danuta Hübner, była komisarz UE ds. polityki regionalnej

Foto: tvrp.pl

Profesor Danuta Hübner, pierwsza polska komisarz UE, przez wiele lat europosłanka, była gościem Ewy Szadkowskiej w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej”. Tematem rozmowy był przedstawiony w ostatnich dniach przez Ursulę von der Leyen tzw. Kompas Konkurencyjności. Jak pisaliśmy w „Rz”, to nie jedna propozycja legislacyjna, ale całe nowe środowisko regulacyjno-finansowo-polityczne, którego elementy będą teraz przygotowywane. Celem jest przyspieszenie unijnej gospodarki i dokonanie skoku technologicznego.

Zdaniem Danuty Hübner należy docenić, że UE „spojrzała w lustro”. Była eurodeputowana zwróciła jednak uwagę, że diagnozę problemów miała na stole już od dawna, w postaci m.in. głośnych raportów Enrico Letty, byłego premiera Włoch i prezydenta Instytutu Jacques`a Delorsa, oraz Mario Draghiego, byłego szefa EBC. Przyspieszenie zaczyna się zatem od tego, że dziś dostajemy listę spraw do zrobienia, które nie są odkryciem. A to wciąż nie jest etap wdrażania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo dla profesjonalistów
Czy należy ułatwić Polakom dostęp do broni?
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Prawo dla profesjonalistów
Czy samorządowcy boją się jawności?
Prawo dla profesjonalistów
Romanowski: Ustawa incydentalna Hołowni? Nie wierzę, że prezydent ją podpisze
Prawo dla profesjonalistów
Co dalej z uchwałą PKW?
Prawo dla profesjonalistów
Jakie trendy regulacyjne w 2025 roku