Co dalej z ustawą frankową?

To nie jest ustawa, która ma na celu ochronę praw konsumentów czy banków. To ustawa, która ma przywrócić rzeczywiste prawo do sądu obywatelom – podkreśla dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Publikacja: 11.03.2025 14:00

dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka MS

dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka MS

Foto: tvrp.pl

Pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumenta i zarazem zastępczyni dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Sprawiedliwości była gościem magazynu prawnego „Rzeczpospolitej”. Tematem rozmowy były losy projektu tzw. ustawy frankowej, którego konsultacje właśnie się zakończyły. Nowe przepisy mają usprawnić pracę sądów poprzez ograniczenie liczby i czasu rozpatrywania spraw związanych z kredytami frankowymi.

Jeszcze przed ujawnieniem kształtu projektu inicjatywa ekspertów z komisji kodyfikacyjnej i samego resortu sprawiedliwości była poddana ostrej krytyce - głównie ze strony niektórych środowisk zaangażowanych w dochodzenie roszczeń wynikających z kredytów frankowych. Jak przyznała dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, ta krytyka nie ustała.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo dla profesjonalistów
Czas na „ustawę Wilczka” dla obronności
Prawo dla profesjonalistów
Turysta wygrał z Zakopanem. Co dalej z opłatą klimatyczną?
Prawo dla profesjonalistów
Pułapki na prawniczych egzaminach zawodowych 2025
Prawo dla profesjonalistów
Odsuwanie sędziów zaszkodzi wszystkim
Prawo dla profesjonalistów
Spór o „Chłopki”, pisarze nie chcą iść na wojnę z wydawcami