Szykują się dość rewolucyjne zmiany w zakresie opodatkowania formami uproszczonymi. Chodzi o ryczałt i kartę. Propozycje zmian w tych obszarach zawiera projekt nowelizacji ustaw podatkowych w ramach Polskiego Ładu. O ile przedsiębiorcy opłacający ryczałt mogą odczuć drobną ulgę, bo dla części z nich Ministerstwo Finansów (MF) obniży stawki podatku, o tyle przedsiębiorcy, którzy chcieliby rozliczać się na zasadach karty podatkowej mogą być mocno zaskoczeni. Od przyszłego roku, nowe firmy nie będą mogły już wybrać tego sposoby rozliczeń ze skarbówką.
Ryczałt – kto zyska na ryczałcie?
W projekcie nowelizacji przepisów zaproponowano obniżkę niektórych stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak podkreśla resort finansów w uzasadnieniu do zmian ma to uatrakcyjnić tę formę opodatkowania, a także pomoże niektórym przedsiębiorcom w wychodzeniu z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.
CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT
Stawki ryczałtu mają zostać obniżone dla osób wykonujących zawody medyczne, tj.: lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów oraz zawodów technicznych, tj.: architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych.
CZYTAJ TEŻ: Składki ZUS na 2022 r., czyli kolejna duża podwyżka
Przychody osiągane ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86), opodatkowane mają być według jednej, 14 proc. stawki ryczałtu niezależnie od tego, czy świadczone będą osobiście, czy też z pomocą osób zatrudnionych. Podobnie, według tej samej stawki opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług architektonicznych i inżynierskich; usług badań i analiz technicznych (PKWiU dział 71) oraz w zakresie specjalistycznego projektowania (PKWiU 74.1).
CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna a`la Polski Ład to podwyżka podatku
Obecnie, przychody te mogą być opodatkowane według dwóch stawek ryczałtu, tj. 17 proc., jeżeli osiągane są w ramach wolnych zawodów, czyli osobiście, bez zatrudniania innych osób, oraz 15 proc., jeżeli nie są osiągane są w ramach wolnych zawodów, czyli z pomocą osób zatrudnionych.
CZYTAJ TEŻ: Faktura od nievatowca dla vatowca a podatek VAT
Projekt przewiduje również dodatkową, niższą stawkę ryczałtu w wysokości 12 proc. dla niektórych przychodów związanych ze świadczeniem usług w obszarze IT, które obecnie opodatkowane są według stawki 15 proc.
Kto straci na karcie?
Z kolei w obszarze nowelizacji przepisów dotyczących karty podatkowej tu zaproponowano wprowadzenie zasady, zgodnie z którą stosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej będzie dotyczyło wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy opodatkowania na 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. To oznacza nic innego, jak to, że od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie.
CZYTAJ TEŻ: Polski Ład – ład podatkowy będzie kosztowny dla biznesu
Ponadto, przedsiębiorca, który z jakichkolwiek przyczyn, zaprzestanie stosowania opodatkowania kartą podatkową, nie będzie mógł już wrócić do stosowania tej formy opodatkowania (nie będzie mógł złożyć wniosku o ponowne opodatkowanie kartą podatkową).
CZYTAJ TEŻ: Polski Ład – ile stracą przedsiębiorcy? Policzyliśmy
Przykładowo, jeśli podatnik prowadzi firmę od 2018 r. i płaci podatek na zasadach karty podatkowej i będzie tak nadal 31 grudnia 2021 r., to w 2022 r. będzie mógł kontynuować ten sposób rozliczeń ze skarbówką. Gdy na 2023 r. zechce zmienić sposób opodatkowania, np. na skalę PIT, to w 2024 r. nie będzie mógł już wrócić do karty.