Innowacja na koszt klient nie daje prawa do ulgi B+R? Zapadł wyrok NSA

Przyjęcie zlecenia od klienta na innowacyjne produkty nie jest innowacją - taki wniosek można wyciągnąć z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Publikacja: 29.08.2024 13:12

Innowacja na koszt klient nie daje prawa do ulgi B+R? Zapadł wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

mat

Mechanizm ulgi badawczo–rozwojowej (ulga B+R) pozwala na podwójne odliczenie wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W pierwszej kolejności podatnik odliczy koszty podatkowe na zasadach ogólnych. Następnie odliczy 100 proc. (lub nawet 150 proc., gdy posiada status centrum badawczo-rozwojowego) kosztów kwalifikowanych do ulgi. Oczywiście podstawowym warunkiem do skorzystania z ulgi jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz ponoszenie związanych z nią kosztów kwalifikowanych.

O sporach podatników z fiskusem dotyczących prawa do tej ulgi pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej" wielokrotnie. Najnowszy przypadek opisał Paweł Rochowicz. Tym razem wyrok w sprawie firmy dostarczającej maszyny do produkcji w sektorze budowlanym wydał Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 595/24).

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Prawo i Podatki
Procedury dla sygnalistów. Nowe technologie pomocne przy wdrażaniu przepisów
Prawo i Podatki
Płaca minimalna w 2025 roku będzie wyższa niż zakładano. Jak wpłynie to na polski biznes
Prawo i Podatki
Zawyżony na paragonie VAT bije po kieszeni? Sprzedawcy należy się zwrot
Prawo i Podatki
Co można zrobić z pieniędzmi na rachunku do split payment? Jest wyrok TSUE
Prawo i Podatki
Jesienne porządki w VAT i akcyzie. Vacatio legis będzie krótkie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne