Reklama
Rozwiń

Zasady współżycia społecznego przy sporze pracownika z pracodawcą w sądzie

Na zasady współżycia społecznego nie może powołać się osoba, która sama te zasady narusza w sposób świadomy i rażący. Nie jest to jednak reguła bezwzględnie obowiązująca.

Publikacja: 07.09.2017 02:00

- Sąd okręgowy, powołując się na nadużycie prawa podmiotowego przy konstruowaniu umowy o pracę, po rozpoznaniu apelacji pracodawcy zmienił wyrok sądu rejonowego. Oddalił powództwo zwolnionego dyrektora o bardzo wysoką odprawę. Czy można zakwestionować zastosowanie art. 8 k.p. w skardze kasacyjnej?

Jako zasadę należy przyjąć niedopuszczalność oparcia skargi kasacyjnej na takim zarzucie. Ocena zastosowania art. 8 k.p. mieści się, co do zasady, w granicach swobodnego uznania sędziowskiego. Ta okoliczność przesądza z kolei o tym, iż zastosowanie klauzul generalnych przez sąd powszechny może być kontrolowane w postępowaniu kasacyjnym wyłącznie na zasadzie wyjątku. Z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że ewentualna kontrola kasacyjna stosowania klauzul generalnych może nastąpić tylko w razie szczególnie rażącego bądź oczywistego naruszenia prawa (por. wyrok SN z 22 lipca 2009 r., I PK 48/09).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego