Zwyczaj zakładowy jako wewnętrzne źródło prawa pracy

Wypracowane i akceptowane przez pracodawcę zwyczaje – w zakresie relacji między stronami dotyczące wzajemnych praw i obowiązków, stają się swoistym prawem zakładowym, na które może się powołać zarówno pracownik, jak i pracodawca.

Publikacja: 06.04.2017 05:50

Zwyczaj zakładowy jako wewnętrzne źródło prawa pracy

Foto: 123RF

Pojęcie prawa pracy jest zdefiniowane w art. 9 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że prawem pracy jest kodeks pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Widać więc, że powyższa definicja prawa pracy nie odwołuje się do praktyki zakładowej jako źródła prawa pracy. Praktyka ta w dużej części jest konsekwencją i sposobem działania opartym na obowiązujących przepisach. Jednak bywają przypadki, gdy przepisy w swojej mniej lub bardziej zamierzonej elastyczności pozostawiają miejsce dla zwyczaju zakładowego.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki