Dla wielu przedsiębiorców problematyczne jest przygotowanie takiego dokumentu w sposób, który nie budziłby większych wątpliwości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, co daje poprawne sporządzenie raportu.
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy ocenowej, wymienić należy przynajmniej:
- charakterystykę całego przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu w fazie budowy i eksploatacji lub użytkowania,
- główne cechy charakterystyczne procesów produkcyjnych,
- przewidywane rodzaje i ilości emisji, w tym odpadów, wynikające z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia,
- informacje o różnorodności biologicznej, wykorzystywaniu zasobów naturalnych, w tym gleby, wody i powierzchni ziemi,
- informacje o zapotrzebowaniu na energię i jej zużyciu,
- informacje o pracach rozbiórkowych dotyczących przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko,
- ocenione w oparciu o wiedzę naukową ryzyko wystąpienia poważnych awarii lub katastrof naturalnych i budowlanych, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii, w tym ryzyko związane ze zmianą klimatu.
Oceny te i informacje stanowią istotny punkt odniesienia dla dalszych analiz o charakterze środowiskowym. W różnych przypadkach mogą być wykorzystywane. Treść raportu wpływa na określenie środowiskowych uwarunkowań w ramach oceny oddziaływania na środowisko. Pamiętać trzeba, że realizacja danego przedsięwzięcia może nie odpowiadać właścicielom nieruchomości sąsiednich, którzy mogą próbować podważyć jego realizację. W takim przypadku to właśnie wiedza i informacje w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko mogą być wykorzystywane. Nie budzi też wątpliwości, że organ administracji prowadzący postępowanie, opiera się na nim. Potwierdzają to najnowsze tezy orzecznicze. WSA w Krakowie w wyroku z 19 września 2016 r. (II SA/Kr 795/16) wskazał, że raport w postępowaniu o środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia jest dowodem prywatnym, ale o szczególnej mocy dowodowej. Jego szczególny charakter wynika przede wszystkim z kompleksowości spojrzenia na przedsięwzięcie i analizy aspektów technologicznych, prawnych, organizacyjnych i logistycznych jego funkcjonowania w powiązaniu ze sobą. Niewątpliwie więc, sporządzenie raportu wymaga wiedzy specjalistycznej. Tym samym każdorazowe zastrzeżenia strony skarżącej wobec ustaleń raportu nie mogą być gołosłowne. Powinny być w zakresie wiadomości wymagających wiedzy specjalistycznej poparte ekspertyzą, która w sposób udokumentowany wskaże wady raportu. Podważanie raportu nie może opierać się na zarzutach natury ogólnej czy też przypuszczeniach nie opartych na odpowiednich ocenach (badaniach) specjalistycznych.
Można więc przyjąć, że od działania samego przedsiębiorcy, a właściwie przygotowujących dla niego raport zależy, w jakim stopniu poszczególne uwarunkowania związane z realizacją inwestycji zostaną uzasadnione od strony proceduralnej.