Aktualizacja: 25.02.2017 17:00 Publikacja: 25.02.2017 17:00
Foto: 123RF
- Pracuję w globalnej korporacji zatrudniającej w Polsce ponad 1000 pracowników. Jestem zatrudniona przez spółkę zarejestrowaną w Polsce i świadczę pracę dla różnych podmiotów zagranicznych (z różnych państw). Czy pracodawca ma prawo przymuszać mnie do pracy w święto (w dzień pracujący u podmiotu zagranicznego będącego odbiorcą usługi)? Złożyłam wniosek o urlop w tygodniu 1-5 maja, z przydziału odjęto mi 4 dni zamiast 3. Gdy zapytałam dlaczego, usłyszałam, że podmiot z Wielkiej Brytanii, dla którego świadczymy usługi, pracuje 3 maja, i u nas również wolny będzie 29 maja (UK bank holiday), zaś środa 3 maja ma być pracująca. Na ten dzień mogę więc ewentualnie wziąć urlop. Trudno udowodnić, że moja praca w środę byłaby niezbędna, bo wykonując zlecenia klienta z UK współpracuję również ze specjalistami z Polski i z Indii. Czy takie zachowanie pracodawcy jest legalne? – pyta czytelniczka.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Senatorowie zdecydowali, że pomimo ustanowienia w grudniu przyszłego roku trzech niedziel handlowych, pracownicy handlu wybiorą tylko dwie, w których będą pracować.
Na najbliższą Gwiazdkę na pewno nie będzie prezentu w postaci wolnego 24 grudnia. A i przyszłoroczna wolna Wigilia też jest wątpliwa.
Aż 83 proc. z nas wyrzuca jedzenie między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. W okresie świąt w naszych koszach najczęściej lądują owoce i warzywa, mięso, zupy, pieczywo, nabiał, ryby i sałatki.
W tym roku już po raz 82. odbędzie się Konkurs Szopek Krakowskich. Zapisy do tegorocznej edycji konkursu trwają do 3 grudnia.
Świąteczne jarmarki w wielu miastach już działają, teraz czas na iluminacje. Pierwsze rozbłysną już w ten weekend.
Nie trzeba wyjeżdżać za granicę żeby poczuć przysłowiową magię świąt i kupić świąteczne prezenty. Nasze krajowe świąteczne jarmarki są coraz bardziej doceniane przez zagraniczne media i portale.
Przedsiębiorcy krytykują przede wszystkim sposób procedowania propozycji wprowadzenia wolnej Wigilii – szybki i z pominięciem rzetelnych analiz ekonomicznych.
Okres przedświąteczny to jest niesamowita harówka, do późnych godzin nocnych, a nawet w godzinach nocnych, 24 na 24 - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Alfred Bujara, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas