Zasada dobrego rządzenia w przedsiębiorstwie jest szczególnie istotna

Firma decydując się na wprowadzenie „Zarządzania Zgodnością", musi być przygotowana na ciągłe ulepszanie i dostosowywanie narzędzi compliancowych do sytuacji w jakiej się znajduje. Nie wystarczy raz ustanowić systemu „Zarządzania Zgodnością", ale należy ciągle pracować nad jego polepszeniem i jak najlepszym dostosowaniem do potrzeb firmy.

Aktualizacja: 17.02.2017 07:08 Publikacja: 17.02.2017 05:20

Zasada dobrego rządzenia w przedsiębiorstwie jest szczególnie istotna

Foto: 123RF

O tym jak ważny dla organizacji jest efektywnie działający system Zarządzania Zgodnością, nie trzeba przekonywać naszych zachodnich sąsiadów. U nich bowiem, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, systemy i narzędzia służące Compliance funkcjonują już od wielu lat. Przez ten czas przedsiębiorstwa miały możliwość „sprawdzenia" i poddania modyfikacjom wdrażane u nich systemy w taki sposób, aby spełniały one swoją rolę w sposób najlepiej dostosowany do organizacji tzn. prewencyjną, doradczą oraz kontrolną. Polskie przedsiębiorstwa, które nie stanowią części międzynarodowych korporacji i tym samym nie mogą korzystać z doświadczeń podmiotów działających w grupie, mają jednak dużo trudniej. Zamiast bowiem wielu lat doświadczeń w obszarze Zarządzania Zgodnością, muszą sobie odpowiedzieć na szereg podstawowych pytań: czy system Compliance w firmie jest w ogóle potrzebny? Czy potrzebują komórki ds. Zarządzania Zgodnością? Jakie narzędzia są najbardziej efektywne? Od czego trzeba zacząć?

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki