Reklama
Rozwiń

Zapowiedź zwolnienia to nie groźba bezprawna

Pracownik, który uważa, że przystał na propozycję obniżenia jego wynagrodzenia z obawy o życie lub zdrowie własne bądź innych osób, musi to udowodnić w sądzie.

Publikacja: 11.10.2016 06:40

Zapowiedź zwolnienia to nie groźba bezprawna

Foto: 123RF

Ze względu na złą kondycję finansową firmy zaproponowałem pracownikowi podpisanie porozumienia obniżającego wynagrodzenie. Równocześnie poinformowałem go, że jeśli odmówi, będę zmuszony rozwiązać z nim umowę (terminową) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Brakuje mi bowiem środków na wypłatę pensji. Pracownik po kilkudniowym namyśle podpisał to porozumienie, a następnie – w ustawowym czasie – złożył pisemne oświadczenie, że uchyla się od jego skutków prawnych, ponieważ działał pod wpływem przymusu ze strony pracodawcy (art. 87 i 88 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Nie uznałem tego argumentu, wobec czego podwładny wystąpił do sądu pracy o zapłatę tej części poborów, o którą nastąpiła redukcja. Jak mogę się bronić w tym procesie? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego