Od 1 września 2016 umowę trzeba podpisać przed rozpoczęciem pracy

Koniec z tzw. syndromem pierwszej dniówki, kiedy to umowy na piśmie były zawierane z pracownikami dopiero w dniu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Aktualizacja: 01.09.2016 12:30 Publikacja: 01.09.2016 07:48

Od 1 września 2016 umowę trzeba podpisać przed rozpoczęciem pracy

Foto: 123RF

W czwartek 1 września, wchodzi w życie ważna nowelizacja kodeksu pracy, która dotyczy ponad 12 mln Polaków zatrudnionych na etatach. Została wprowadzona do kodeksu wskutek złożenia wniosku legislacyjnego przez głównego inspektora pracy.

– Doświadczenia z kontroli legalności zatrudnienia prowadzonych przez Inspekcję Pracy wskazują na pracodawców, którym dzięki udanemu obejściu obowiązującego dotychczas prawa nie sposób było dowieść nielegalnego, bo bez umowy powierzania pracy – mówi Jarosław Leśniewski, dyrektor departamentu legalności zatrudnienia w Głównym Inspektoracie Pracy. – W dniu kontroli zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zgodnie oświadczali, że to jednocześnie pierwszy dzień pracy danej osoby. Dlatego też Państwowa Inspekcja Pracy od lat zabiegała o zmiany kodeksu pracy w taki sposób, aby obejście przepisów o legalności zatrudnienia nie było takie łatwe – dodaje.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?