Reklama
Rozwiń

Pracodawca może zwolnić podwładnego ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Od 22 lutego pracodawca może zwolnić podwładnego ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Jeśli zwolnienie obejmuje część wymówienia, nie ma podstaw do odmowy dni wolnych na szukanie pracy. Straci do nich prawo pracownik, który ich nie wybierze przed zwolnieniem z obowiązków.

Aktualizacja: 17.04.2016 11:50 Publikacja: 17.04.2016 11:40

Pracodawca nie może sprawdzić, jak podwładny wykorzystał wolne na szukanie pracy

Pracodawca nie może sprawdzić, jak podwładny wykorzystał wolne na szukanie pracy

Foto: 123RF

Od 22 lutego 2016 r. obowiązuje formalnie możliwość zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy w związku z wypowiedzeniem umowy (art. 362 k.p.). Jednak wraz z wprowadzeniem tego uprawnienia nie uregulowano wielu kwestii – m.in. zależności między zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy (długością takiego zwolnienia) a liczbą przysługujących mu dni na szukanie pracy.

W przeważającej większości przypadków pracownik, który otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, stara się znaleźć nowe zatrudnienie. Ponieważ jednak okres wypowiedzenia wiąże się z obowiązkiem świadczenia pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy, poszukiwanie nowej posady jest utrudnione. Istotnym ułatwieniem jest obowiązek prawny udzielenia pracownikowi w okresie wypowiedzenia płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy (art. 37 k.p.). Liczba tych dni zależy od zakładowego stażu pracy, który ma wpływ na długość okresu wypowiedzenia. Przy okresie wypowiedzenia trwającym:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego