Aktualizacja: 26.09.2019 08:05 Publikacja: 26.09.2019 08:05
Foto: Adobe Stock
W czasie kończącej się ósmej kadencji Sejmu ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych była zmieniana prawie 70 razy, przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych 50 razy, podobnie często nowelizowana była ordynacja podatkowa. Aż 36 razy zmieniło się prawo energetyczne, a farmaceutyczne przeszło przez 25 nowelizacji. Z raportu legislacyjnego przygotowanego przez Pracodawców RP wynika także stale pogarszający się trend niewłaściwego konsultowania przez rząd ważnych zmian z partnerami społecznymi. Chodzi tu nie tylko o skracanie, nawet do kilku dni, okresu na odpowiedź, który ustawowo wynosi 30 dni i w wyjątkowych przypadkach może zostać skrócony do 21 dni. Chodzi także o przypadki zmian, które trafiły do Sejmu jako projekty poselskie niepodlegające obowiązkowym konsultacjom w Radzie Dialogu Społecznego. Przykłady można mnożyć. Najbardziej skrajnym przypadkiem uchwalania przepisów bez zachowania właściwej procedury legislacyjnej było ustanowienie przez parlament 12 listopada dniem wolnym od pracy. Projekt w tej sprawie pojawił się w Sejmie pod koniec października 2018 r., a 7 listopada, na pięć dni przed zaplanowanym przez ustawodawcę wolnym, pracodawcy zyskali pewność, że będą musieli go udzielić zatrudnionym.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ułatwienia dla podatników, zmniejszenie kar w obrocie gospodarczym i skrócenie terminu przedawnienia, a także: ograniczenie tymczasowego aresztowania, zrównanie formy elektronicznej z papierową i milczące załatwienie sprawy przy opieszałości urzędników. Co jeszcze planuje zespół Rafała Brzoski?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
O 98 tys. zwiększyła się liczba firm w ciągu roku. Najbardziej wzrosła liczba przedsiębiorstw specjalizujących się w działalności technicznej i profesjonalnej, IT, budownictwie oraz opiece zdrowotnej. Zmniejszyła się zaś liczba sklepów i punktów sprzedaży na targowiskach.
Siemens ogłosił radykalne cięcia w swoich światowych oddziałach w związku z osłabieniem popytu, zwłaszcza w Niemczech i Chinach. Gigant zwolni około 5600 osób w dziale Digital Industries oraz 450 w firmie zajmującej się ładowaniem pojazdów elektrycznych.
Linie lotnicze Emirates zwiększają siatkę połączeń obsługiwanych przez airbusy A350. Niedługo rozpoczną one loty do siedmiu miast na Bliskim Wschodzie, w Europie i - pierwszy raz - w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.
Jest najbogatszym człowiekiem. Mógł pozostać wizjonerem technologii i biznesu, ale było mu mało. Teraz zbiera żniwo swej ideologicznej krucjaty. Rośnie liczba ataków na auta, ładowarki i salony Tesli. Hakerzy zaś uderzyli w X.
Podczas rozmowy telefonicznej amerykańskiego prezydenta z rosyjskim dyktatorem, tajemniczy inwestor wprowadził na moskiewski parkiet akcje Gazpromu o równowartości 60 mln zł. Wycena koncernu obniżyła się o 3,3 proc. Także inne spółki należące do rosyjskiego państwa i oligarchów potaniały.
Google ogłosiło powstanie dwóch modeli AI opartych na Gemini 2.0 i zaprojektowanych z myślą o robotach. Wykorzystanie sztucznej inteligencji ma im dawać możliwość wykonywania czynności zarezerwowanych dotąd tylko dla człowieka. Firma chwali się, że dzięki Gemini Robotics i Gemini Robotics-ER sztuczna inteligencja, obecna do tej pory w świecie cyfrowym, wkracza do świata fizycznego.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Toyota Corolla, czyli najlepiej sprzedający się nowy samochód w Polsce, przeszedł delikatne zmiany. Nie ze wszystkich klienci się ucieszą. W przyszłym roku na rynek może wejść następca tego modelu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas