Reklama
Rozwiń

Zmiany prawa zaskakują biznes - raport legislacyjny Pracodawców RP

Nierzetelne konsultacje społeczne projektów zmian prawa gospodarczego, podatkowego i pracy dotyczą połowy projektów trafiających do Sejmu.

Publikacja: 26.09.2019 08:05

Zmiany prawa zaskakują biznes - raport legislacyjny Pracodawców RP

Foto: Adobe Stock

W czasie kończącej się ósmej kadencji Sejmu ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych była zmieniana prawie 70 razy, przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych 50 razy, podobnie często nowelizowana była ordynacja podatkowa. Aż 36 razy zmieniło się prawo energetyczne, a farmaceutyczne przeszło przez 25 nowelizacji. Z raportu legislacyjnego przygotowanego przez Pracodawców RP wynika także stale pogarszający się trend niewłaściwego konsultowania przez rząd ważnych zmian z partnerami społecznymi. Chodzi tu nie tylko o skracanie, nawet do kilku dni, okresu na odpowiedź, który ustawowo wynosi 30 dni i w wyjątkowych przypadkach może zostać skrócony do 21 dni. Chodzi także o przypadki zmian, które trafiły do Sejmu jako projekty poselskie niepodlegające obowiązkowym konsultacjom w Radzie Dialogu Społecznego. Przykłady można mnożyć. Najbardziej skrajnym przypadkiem uchwalania przepisów bez zachowania właściwej procedury legislacyjnej było ustanowienie przez parlament 12 listopada dniem wolnym od pracy. Projekt w tej sprawie pojawił się w Sejmie pod koniec października 2018 r., a 7 listopada, na pięć dni przed zaplanowanym przez ustawodawcę wolnym, pracodawcy zyskali pewność, że będą musieli go udzielić zatrudnionym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego