Reklama
Rozwiń

Spóźnialski zapłaci więcej, ale zezwolenie na alkohol zachowa

Przedsiębiorca, który do 31 stycznia 2016 r. nie złoży oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych lub nie uiści wymaganej opłaty, będzie mógł – po spełnieniu pewnych warunków – nadal prowadzić taką działalność.

Publikacja: 12.01.2016 00:01

Spóźnialski zapłaci więcej, ale zezwolenie na alkohol zachowa

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Spóźnialska firma będzie mogła w ciągu kolejnych 30 dni dopełnić zaniechanej czynności, uiszczając jednocześnie dodatkową opłatę. Jej wysokość ustalono na 30 proc. opłaty należnej za korzystanie z zezwolenia. Rozwiązanie takie wprowadza obowiązująca od 1 stycznia 2016 r. nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.o.w.t.) Ale to niejedyna zmiana wprowadzona tą nowelizacją.

Obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy zmieniają również zasady wydawania zezwoleń jednorazowych, o których mowa w art. 181 ust. 1 u.o.w.t. oraz przedsiębiorcom, których działalność polega na organizacji przyjęć, czyli tych, o których mowa w art. 181 ust. 4 u.o.w.t. Zmiana polega na tym, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie mógł przyznać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu bez konieczności występowania do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o ustalenie zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy:

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku