Aktualizacja: 08.01.2016 07:06 Publikacja: 07.01.2016 18:01
Foto: www.sxc.hu
Inaczej mówiąc, jeśli wierzyciel zwleka z wnioskiem o taki zakaz, to ucieka mu czas na jego złożenie. To sedno najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Spółka z Podlasia wystąpiła do sądu o pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej i zajmowania stanowisk w firmach Tomasza Z., swego kontrahenta, który nie spłacił jej ponad 100 tys. zł należności, a egzekucja okazała się bezskuteczna. Nie śpieszyła się jednak z wnioskiem o jego upadłość, podobnie jak inni wierzyciele, mimo że ów przedsiębiorca od kilku lat kwalifikował się do upadłości. Kiedy wreszcie to zrobiła, sąd upadłościowy jej wniosek oddalił ze względu na to, że firma Tomasza Z. nie miała pieniędzy nawet na koszty upadłości (art. 13 prawa upadłościowego). Uwzględnił natomiast wniosek o zakaz działalności, uznając, że termin na jego złożenie biegnie od tego odmownego postanowienia. Innego zdania był Sąd Okręgowy w Białymstoku, który wniosek o zakaz oddalił. Z kolei Sąd Najwyższy utrzymał ten werdykt.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw z bankami. Jednak wciąż nie brakuje wyzwań, w szczególności związanych z odblokowaniem sądowych wydziałów frankowych i przyspieszeniem postępowań.
Upadłość spółki będącej właścicielem połowy budynku Mennica Legacy Tower nie taka pewna. Cezary Jarząbek kwestionuje istnienie wierzytelności będącej podstawą wniosku o ogłoszenie upadłości spółki GGH PF3.
Perturbacje związane z wyborem nowego prezydenta mogą spowodować, że cały proces decyzyjny państwa, nominacyjny, legislacyjny, kontroli nad armią i sprawami międzynarodowymi, się zatnie. Nie warto zbliżać się do tak apokaliptycznego scenariusza.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała stanowisko w związku z "atakami rządu na Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego".
Członek zarządu spółki z o.o. odpowiada za jej długi wynikłe z jego decyzji, powstałe także po opuszczeniu przez niego zarządu – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
„Czy Państwowa Komisja Wyborcza powinna uwzględnić orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego PiS?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim opublikowano pierwsze uchwały Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa opatrzone specjalnym przypisem.
Dłużnik z Unii Europejskiej nie ukryje się przed polskim przedsiębiorcą – wierzycielem. Są prawne sposoby, by wyegzekwować od niego należność.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas