Aktualizacja: 08.01.2016 07:06 Publikacja: 07.01.2016 18:01
Foto: www.sxc.hu
Inaczej mówiąc, jeśli wierzyciel zwleka z wnioskiem o taki zakaz, to ucieka mu czas na jego złożenie. To sedno najnowszego postanowienia Sądu Najwyższego.
Spółka z Podlasia wystąpiła do sądu o pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej i zajmowania stanowisk w firmach Tomasza Z., swego kontrahenta, który nie spłacił jej ponad 100 tys. zł należności, a egzekucja okazała się bezskuteczna. Nie śpieszyła się jednak z wnioskiem o jego upadłość, podobnie jak inni wierzyciele, mimo że ów przedsiębiorca od kilku lat kwalifikował się do upadłości. Kiedy wreszcie to zrobiła, sąd upadłościowy jej wniosek oddalił ze względu na to, że firma Tomasza Z. nie miała pieniędzy nawet na koszty upadłości (art. 13 prawa upadłościowego). Uwzględnił natomiast wniosek o zakaz działalności, uznając, że termin na jego złożenie biegnie od tego odmownego postanowienia. Innego zdania był Sąd Okręgowy w Białymstoku, który wniosek o zakaz oddalił. Z kolei Sąd Najwyższy utrzymał ten werdykt.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas