Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z błędem oświadczenia woli

Pracownik, aby uchylić się od skutków błędu oświadczenia woli przy rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron, powinien złożyć w tej sprawie stosowne oświadczenie pracodawcy.

Publikacja: 18.12.2015 06:40

Foto: www.sxc.hu

Według panującego powszechnie przekonania rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron uznaje się za prosty i bezpieczny dla pracodawcy sposób rozwiązania stosunku pracy. Kodeks pracy zawiera tylko jeden artykuł, który reguluje kwestię zasad rozwiązywania umów o pracę za porozumieniem stron – art. 30 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron. Nie budzi w tym miejscu wątpliwości, że aby czynność ta była skuteczna, wymagana jest zgoda obu stron stosunku prawnego. Z uwagi na to, że porozumienie jest dwustronną czynnością prawną, w sprawach nieuregulowanych w kodeksie pracy do porozumienia stron stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o czynnościach prawnych, zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 300 k.p.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama