Alkohol w firmie bez dyscyplinarki

Raut z drinkiem w zakładzie po godzinach za aprobatą szefa nie stanowi przyczyny zwolnienia w trybie natychmiastowym. Dopuścił to także Sąd Najwyższy. Pracodawca dyscyplinarnie pożegna tych, którzy nadużyją zgody na przyjęcie.

Aktualizacja: 15.11.2015 11:16 Publikacja: 15.11.2015 00:01

Firmowe spotkania z alkoholem należy organizować poza zakładem pracy

Firmowe spotkania z alkoholem należy organizować poza zakładem pracy

Foto: 123RF

Picie alkoholu w miejscu pracy to ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, które zazwyczaj skutkuje rozwiązaniem umowy w trybie natychmiastowym na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2015 r. (I PK 120/15) rozważał, czy podstawą dyscyplinarnego zwolnienia może być także spożycie napojów wyskokowych w firmie po godzinach pracy w czasie okolicznościowego spotkania załogi.

Odchodząca z pracy kobieta postanowiła po pracy zorganizować pożegnalne spotkanie w zakładowym pomieszczeniu socjalnym. Na poczęstunek z podaniem alkoholu zgodził się dyrektor zakładu, który też w nim uczestniczył. Nieoczekiwanie pożegnanie przerwało wkroczenie policji, która poddała uczestników imprezy badaniu na obecność alkoholu. W wyniku tej kontroli następnego dnia zastępca dyrektora rozwiązał z powódkami stosunek pracy w drodze zwolnienia dyscyplinarnego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?