Aktualizacja: 22.09.2015 06:50 Publikacja: 22.09.2015 06:50
Foto: www.sxc.hu
Jeśli pracownik przebywający na wakacjach lub zwolnieniu lekarskim ciężko naruszył podstawowe obowiązki, pracodawca może rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia z jego winy.
Mimo że w czasie usprawiedliwionej nieobecności podwładny nie wykonuje pracy, niewykluczone, że dopuści się takiego naruszenia powinności, które uzasadnia natychmiastowe rozwiązanie z nim umowy. Wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 2004 r. (II PK 109/04). Wyjaśnił, że wykonywania obowiązków pracowniczych nie można ograniczyć do czasu pracy. Dotyczy to np. nakazu dbałości o dobro zakładu, zachowania tajemnicy związanej z wykonywaną pracą, nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy czy wykorzystywania zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego celem itd. Ciężkie naruszenie obowiązków poza czasem pracy może być też podstawą rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Przy dopuszczalności rozwiązania umowy w tym trybie nie ma bowiem znaczenia, czy pracownik był w tym czasie w pracy.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas