Naruszenie obowiązków poza pracą też skutkuje dyscyplinarką

Zawodowy kierowca, który w czasie urlopu jechał pod wpływem alkoholu i spowodował wypadek i orzeczono wobec niego m.in. zakaz prowadzenia pojazdów, ma słabe szanse na utrzymanie etatu. Pracodawca może go zwolnić.

Publikacja: 22.09.2015 06:50

Naruszenie obowiązków poza pracą też skutkuje dyscyplinarką

Foto: www.sxc.hu

Jeśli pracownik przebywający na wakacjach lub zwolnieniu lekarskim ciężko naruszył podstawowe obowiązki, pracodawca może rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia z jego winy.

Mimo że w czasie usprawiedliwionej nieobecności podwładny nie wykonuje pracy, niewykluczone, że dopuści się takiego naruszenia powinności, które uzasadnia natychmiastowe rozwiązanie z nim umowy. Wskazał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 2004 r. (II PK 109/04). Wyjaśnił, że wykonywania obowiązków pracowniczych nie można ograniczyć do czasu pracy. Dotyczy to np. nakazu dbałości o dobro zakładu, zachowania tajemnicy związanej z wykonywaną pracą, nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy czy wykorzystywania zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego celem itd. Ciężkie naruszenie obowiązków poza czasem pracy może być też podstawą rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Przy dopuszczalności rozwiązania umowy w tym trybie nie ma bowiem znaczenia, czy pracownik był w tym czasie w pracy.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki