Aktualizacja: 17.06.2015 07:40 Publikacja: 17.06.2015 07:40
Każdy obiekt tymczasowy, który ma stać w pasie drogowym, wymaga zgody zarządcy drogi
Foto: 123RF
Góry lub morze to w sezonie turystycznym dobre miejsca na prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego wiele osób się na to decyduje. Punkty gastronomiczne czy sklepiki z pamiątkami prawo budowlane traktuje jako obiekty tymczasowe. Formalności, jakie trzeba załatwić, zależą od tego, na jak długo mają być postawione obiekty tymczasowe – 120 dni czy dłużej.
Jeżeli mają stać maksymalnie do 120 dni, wystarczy zgłosić staroście zamiar ich postawienia. Natomiast obiekty, które mają stać dłużej, wymagają pozwolenia na budowę. Do wniosku, który składa się w urzędzie, trzeba dołączyć oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania gruntem. Nie musi to być prawo własności lub użytkowania wieczystego, wystarczy umowa dzierżawy. Ponadto trzeba dostarczyć szkice i rysunki, które pokażą, jak ma wyglądać planowana inwestycja oraz jej usytuowanie. Rysunek można zrobić odręcznie, samemu, na kartce papieru. Następnie trzeba czekać. Starosta ma 30 dni na zapoznanie się z wnioskiem. Jeżeli w tym czasie się nie odezwie, można ruszać z robotami. Trzeba ewentualnie doliczyć czas na doręczenie sprzeciwu. Starosta może 30. dnia nadać taką przesyłkę na poczcie, a inwestor otrzyma ją kilka dni później. Jeśli się okaże, że zgłoszenie jest niekompletne, trzeba będzie je uzupełnić, a termin 30 dni będzie liczony od uzupełnienia zgłoszenia.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Czy dostawa paczek może być czynnikiem decydującym o sukcesie sklepu internetowego? Bez wątpienia tak! Szybkie i bezbłędne realizowanie zamówień to klucz do budowania satysfakcji klientów i ich lojalności wobec marki. Dowiedz się, jak dzięki abonamentowi InPost firmy mogą optymalizować logistykę, redukować koszty i budować zaufanie klientów.
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne – przekonuje Orange Polska.
Mija rok, od kiedy po raz pierwszy w historii laureatami prestiżowej Nagrody Nansena zostali Polacy – Lena i Władysław Grochowscy. To okazja, aby przypomnieć zasady, jakimi kierują się w swojej działalności.
Druga edycja Women’s Academy for Rural Innovation odbyła się na chorwackiej wsi w pobliżu Zagrzebia, gromadząc 20 utalentowanych, gotowych na wprowadzenie swoich społeczności w erę cyfrową, kobiet z obszarów wiejskich z całej Europy. Do programu realizowanego w ramach European Leadership Academy dołączyło ponad 50 światowej klasy ekspertów i ekspertek, aby podzielić się swoją wiedzą i podkreślić kluczową rolę kobiet w tworzeniu nowych możliwości dla wiejskich obszarów Europy.
Rynek opon, co oczywiste, podąża za trendami w sprzedaży nowych samochodów. Obecnie niemal co czwarte auto wyjeżdżające z polskiego salonu należy do segmentu premium, a w ostatnim roku rynek aut luksusowych wzrósł o ponad 20 proc. Polscy klienci szukają prestiżowych produktów prezentujących najnowsze technologie i ta zmiana widoczna jest również na rynku ogumienia. To właśnie dlatego czołowi producenci opon - jak Goodyear, obecny na rynku od 126 lat - inwestują ogromne środki w badania i rozwój technologii, czerpiąc wiedzę także z regularnych testów na torach wyścigowych, które pozwalają rozwijać technologie dla opon drogowych.
18 listopada 2024 r. podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Warszawie, uhonorowano laureatów tegorocznej edycji programu „Razem dla planety”.
Rosną wymiary przesyłek, z czym firmy dystrybucyjne mają kłopot, szczególnie w doręczeniach do konsumentów indywidualnych.
Turyści we Włoszech nie będą już mogli korzystać ze zdalnego wynajmowania mieszkań. Szef policji tego kraju domaga się, by właściciele osobiście weryfikowali tożsamość gości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas