Reklama
Rozwiń

Udostępnienie nieodpłatnie nieruchomość a VAT

Gdy przedsiębiorca udostępnia nieodpłatnie nieruchomość, nie ma pewności, czy powinien rozliczyć VAT z tego tytułu, a jeśli tak, to jak ma ustalić podstawę opodatkowania.

Aktualizacja: 09.04.2015 08:58 Publikacja: 09.04.2015 02:00

Udostępnienie nieodpłatnie nieruchomość a VAT

Foto: www.sxc.hu

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (czynny podatnik VAT) prowadzi również prywatny najem. Wynajmuje prywatne mieszkanie niebędące środkiem trwałym, przy nabyciu którego nie przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT. Obecnie użycza bezpłatnie część tego mieszkania fundacji. Czy takie bezpłatne użyczenie podlega opodatkowaniu VAT? Jeśli tak, to w jakim terminie i w jakiej wysokości należy je opodatkować? – pyta czytelniczka.

Odpowiedź należy rozpocząć od wyjaśnienia, że działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zob. art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT). Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest, m.in. wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 8 stycznia 2014 r. (IPTPP4/443-777/13-2/UNR). W piśmie tym czytamy, że „Wnioskodawca wynajmując prywatny lokal działa w charakterze podatnika podatku VAT, gdyż czynność ta wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT".

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku