Urlop rodzicielski: kiedy nie można odmówić

Jeśli pracownik zachowa odpowiedni tryb i termin złożenia wniosku o urlop rodzicielski, szef nie może mu odmówić. Podobnie jest z prośbą o powrót do pracy w tym czasie, chyba że jest to niemożliwe z przyczyn organizacyjnych.

Publikacja: 31.03.2015 06:40

Urlop rodzicielski: kiedy nie można odmówić

Foto: www.sxc.hu

Bezpośrednio po wykorzystaniu pełnej puli dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego) pracownik ma prawo do pauzy rodzicielskiej w wymiarze do 26 tygodni. Ten wymiar jest stały, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie (art. 1821a § 1 k.p. oraz art. 183 § 3 i 5 k.p.). Nie może z niego skorzystać osoba, która wcześniej nie wybrała macierzyńskiego.

Tydzień urlopu rodzicielskiego odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym (art. 1821a § 6 k.p. w zw. z art. 1831 § 1 k.p.). Urlopu tego udziela się jednorazowo albo w częściach – nie więcej jednak niż w trzech. Żadna z nich nie może być krótsza niż osiem tygodni, do tego muszą przypadać bezpośrednio jedna po drugiej, a poszczególne transze mają stanowić wielokrotność tygodnia (art. 1821a § 2 k.p.). Z pauzy rodzicielskiej mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar tego urlopu nie może przekraczać 26 tygodni (art. 1821a § 3 k.p.).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay