Delegacja zadaniowca musi być zaliczona do czasu pracy

Samodzielność osoby zatrudnionej w systemie zadaniowym powoduje, że trudno ustalić, którą część wyjazdu służbowego zaliczyć jej do czasu pracy. Słuszne rozwiązanie polega na uwzględnieniu takiego odcinka podróży, który dopełni ośmiogodzinnej normy dobowej.

Publikacja: 19.02.2015 05:20

Delegacja zadaniowca musi być zaliczona do czasu pracy

Foto: www.sxc.hu

W zadaniowym czasie pracy pracodawca nie tworzy grafików dla podwładnych, lecz w porozumieniu z nimi ustala godziny niezbędne do wykonania powierzonych im obowiązków. Muszą być one możliwe do realizacji w zakresie powszechnych norm czasu pracy. Natomiast samo rozplanowanie aktywności pozostawiono zadaniowcowi. To z kolei utrudnia ustalenie, ile godzin z podróży służbowej należy zaliczyć do jego czasu pracy. Obejmuje on zarówno czas spędzony na wykonywaniu zadania służbowego stanowiącego cel podróży, jak i czas przejazdu, w jakim pokrywa się z harmonogramowymi godzinami aktywności. Niebagatelny wpływ na rozliczenie pracy zadaniowca ma też jej rodzaj i miejsce wykonywania obowiązków.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki