Podpisaliśmy z pracownikiem umowę na trzymiesięczny czas określony. Aneksowaliśmy ją, przedłużając okres zatrudnienia o pięć miesięcy, z jednoczesnym wprowadzeniem możliwości jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Czy taki aneks do umowy jest dopuszczalny? – pyta czytelnik.
Nie.
W praktyce taki aneks będzie traktowany jak odrębna umowa o pracę. Okres zatrudnienia na tej podstawie będzie krótszy niż sześć miesięcy i jeden dzień, co uniemożliwia wprowadzenie zapisu o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Zgodnie z art. 25
1
kodeksu pracy zawarcie kolejnej umowy na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem bezterminowej umowy, jeżeli jednocześnie:
- strony poprzednio dwukrotnie zawarły angaż na czas określony na następujące po sobie okresy, a
- przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy nie przekroczyła miesiąca.
Nie dotyczy to umów na czas określony zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności (tzw. umowy na zastępstwo) oraz w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.
Aby zapobiec praktyce polegającej na obchodzeniu zakazu wynikającego z art. 25
1
k.p. przez aneksowanie umów, wprowadzono zasadę, że uzgodnienie między stronami w trakcie trwania terminowej umowy dłuższego okresu zatrudnienia na jej podstawie uznaje się za zawarcie – od dnia następującego po jej rozwiązaniu – kolejnej umowy o pracę na czas określony (art. 25
1
§ 2 k.p.).
Z punktu widzenia tej zasady przedłużenie umowy aneksem spowoduje, że w świetle prawa będzie to kolejna umowa o pracę. W konsekwencji bezskuteczne będzie także wprowadzenie do niej klauzuli o dwutygodniowym wypowiedzeniu. Zgodnie z art. 33 k.p. dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania terminowego angażu za dwutygodniowym wypowiedzeniem dotyczy tylko umów zawartych na okres dłuższy niż sześć miesięcy. W analizowanej sytuacji pierwsza umowa została zawarta na trzy miesiące, a kolejna zostałaby podpisana na pięć miesięcy. Żadna z nich nie spełnia więc warunku z art. 33 k.p.
Samo wprowadzenie aneksem do umowy zawartej na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy klauzuli o dopuszczalności jej wypowiedzenia jest oczywiście zgodne z prawem. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy, który w uchwale z 14 czerwca 1994 r. (I PZP 26/94) stwierdził, że „strony mogą w okresie trwania umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż sześć miesięcy, przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem".
Anna Telec radca prawny, prowadzi kancelarię prawa pracy