Cztery miesiące płatnego macierzyńskiego do wykorzystania aż do szóstego roku życia dziecka

Cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego będzie można wykorzystać aż do szóstego roku życia dziecka. Rodzice na etatach prowadzący działalność będą mogli zmieniać się bez utraty uprawnień.

Aktualizacja: 16.12.2014 08:47 Publikacja: 16.12.2014 07:37

Prezydent rozesłał nowelizację kodeksu pracy zawierającą aż 44 pomysły na usunięcie lub złagodzenie utrudnień  w organizowaniu opieki nad dziećmi.

Do najważniejszych trzeba zaliczyć wprowadzenie możliwości wykorzystania 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w dowolnym momencie, aż do końca roku, w którym dziecko skończy sześć lat. Da to większą swobodę w korzystaniu z tego płatnego wolnego, które obecnie trzeba wykorzystać za jednym podejściem. Osoby, które chcą wrócić wcześniej do pracy (przed wykorzystaniem pełnych 52 tygodni po urodzeniu, gdy przysługuje zasiłek macierzyński), teraz muszą pogodzić się ze stratą części uprawnień. Ciągle obowiązywać miałaby jednak zasada, że urlop rodzicielski może być brany na co najmniej osiem tygodni.  Oznaczałoby to, że rodzice mieliby po zmianach do wykorzystania dwie płatne przerwy w pracy (lub prowadzeniu działalności gospodarczej) po cztery tygodnie. Mogliby je wykorzystać razem. Nic nie stałoby na przeszkodzie, by to jedno z rodziców wykorzystało to wolne w jednej lub dwóch częściach. Wydłużony miałby być czas na wykorzystanie przez ojców dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Teraz trzeba go wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia dziecka. Później urlop przepada. Prezydent proponuje, aby ojcowie mieli dwa lata na skorzystanie z tego uprawnienia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie