Nie ma jednego przepisu, który wszystkim przedsiębiorcom nakazywałby założenie konta bankowego. Takie regulacje znajdziemy w kilku ustawach ?i odnoszą się one do określonych sytuacji. Obowiązek posiadania rachunku nakłada na firmy ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ale dotyczy on tylko dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z działalnością gospodarczą, gdy:

- ?stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

- ?jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość ?15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Z kolei z ustawy – Ordynacja podatkowa (art. 61 ust. 1) wynika, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje ?w formie polecenia przelewu. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wybrali zryczałtowaną formę opodatkowania, oraz mikroprzedsiębiorcy. Ci mogą opłacać podatki również gotówką, np. na poczcie czy ?w kasie urzędu skarbowego.

Z art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika natomiast, że konto jest potrzebne podatnikom VAT, aby otrzymać zwrot podatku. ?W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, można zażądać jej zwrotu. Kwota ta jest przelewana na konto podatnika.

Kolejny urząd, z którym należy się rozliczać bezgotówkowo, to ZUS. Zgodnie z art. 47 ust. 4b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek zobowiązany jest opłacać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy ?i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ?w formie bezgotówkowej ?w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek. Regulacja ta zwalnia ?z tego obowiązku mikroprzedsiębiorcę. Składki może więc opłacać również gotówką ?w podobny sposób jak przy rozliczeniach z fiskusem.

Jednoosobowy przedsiębiorca, gdy bezgotówkowo opłaca daniny do urzędu, nie musi tego robić ze specjalnego konta firmowego. Dopuszczalne jest przelewanie środków ?z osobistych rachunków bankowych. Nie zawsze jednak to się opłaca. Wybranie konta firmowego zamiast prywatnego zapewnia większą przejrzystość transakcji. Główną jego zaletą jest oddzielenie rozliczeń firmowych od osobistych. Szczególnie ważne staje się to podczas kontroli urzędu skarbowego.

Warto też pamiętać, że jeżeli konto firmowe wiąże się z ponoszeniem wydatków, można je rozliczyć i ująć w kosztach uzyskania przychodu. Do ich rozliczenia wystarczy sam wyciąg z rachunku. Wówczas datą poniesienia przez firmę kosztów jest data wystawienia takiego wyciągu.

Nie należy też się obawiać wyboru konta firmowego zamiast osobistego z uwagi na wyższe opłaty. Banki w swoich ofertach posiadają również bezpłatne konta firmowe, a poza tym przedsiębiorca posiadający konto firmowe w danym banku zyskuje dostęp do szerszego zakresu produktów i tańszego finansowania. -

Kto jest mikroprzedsiębiorcą

To przedsiębiorcy, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

- ?zatrudniali średnio rocznie mniej niż dziesięciu pracowników oraz

- ?osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów ?i usług oraz operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.